Пређи на садржај

Корисник:Vanila 5

Извор: Викикњиге

Одра је река у источној и централној Европи. Дугачка је 854 km. Протиче кроз Чешку, Пољску и Немачку.


Слив, извор, ушће и притоке[уреди]

Река Одра припада Балтичком сливу и друга је најдужа река која се улива у Балтичко море. Извире на планиском венцу Хруби Јесеник у области Моравска у Чешкој. Ушће јој је Шћећински залив у Пољској, одакле се улива у Балтичко море. Пре уливања у Шћећински залив река се дели на два крака. Леви крак, Западна Одра пролази кроз град Шћећин и директно улази у Шћећински залив. Десни крак, Источна Одра пролази источно од Шћећина , преко језера Добје и затим се улива у Шћећински залив. Притоке на левој обали су Опава у Чешкој, као и Особлога, Ниса Клоцка, Опава, Шлеза, Бистрица, Качева, Бобр и Нејсе у Пољској. На десној обали притоке су: Олше у Чешкој и Клодница, Мала Панев, Стробрава, Видава, Барич, Обжица, Варта, Мишла и Ина у Пољској. Река првих 112 km тече кроз Чешку. Када се у Одру улије река Олше, она улази у Пољску, кроз коју тече 742 km. Кроз западну Пољску река наставља на север и ту чини границу између Пољске и Немачке, у дужини од 187 km све до града Шћећина.


Биљни и животињски свет реке[уреди]

У долини реке Одре живе различите животињске врсте. Заступљено је око 200 врста птица као што су: бела и црна чигра, обична чапља, сива чапља, сивоглави детлић, лабуд... Заштићене врсте сисара чије је станиште обала Одре су: дабар и видра. Има разних гмизаваца (пешчани гуштер, спори црв) и водоземаца (зелена и сива крастача). Слатководне рибе које живе у реци су шаран, пастрмка, смуђ, деверика, сом, лосос, јегуља...Река одра је постала јако загађена јер тече кроз индустријске области. Деверика и јегуља су врсте риба које су упркос томе највише опстале. Одра кроз Чешку тече као планинска река, са јако стрмим нагибом и околним шумама смреке, јеле и букве. Кроз Пољску и Немачку протиче кроз широку долину све до ушћа. Обале реке у том делу обрасле су шумама (често су то шуме храста) и ливадама.


Градови и значајни објекти на реци[уреди]

Значајни градови кроз које Одра протиче су: Острава у Чешкој и Франкфурт у Немачкој. Острава се налази на месту где се реке Опава, Остравица и Лучина уливају у Одру. Франкфурт се налази на западној обали реке, док је на другој обали град Слубице у Пољској. У Пољској Одра протиче и кроз: Ополе, Бжег, Олаву, Вроцлав, Шћинаву, Глогов, Нову Сол и Шћећин. Вроцлав је највећи град на реци Одри. У Вроцлаву је познат мост Грунвалд преко реке.



Значај[уреди]

Значај Одре огледа се у њеној важности за пољску економију. Река је пловна већим делом своје дужине. Повезује индустријске области на југу Пољске са луком Шћећином. На тај начин су друмски и железнички транспорт допуњени речним. Одра је повезана каналима са реком Вислом, најдужом реком у Пољској. Такође је повезана са пловним путевима Украјине, Белорусије и Русије, па се транспорт робе може несметано одвијати.


Занимљивости[уреди]

Стари Римљани су Одру називали Виадрус (Виадуа) .

2022. године дошло је до еколошке катастрофе у реци Одри. Угинуло је десетине тона рибе и других организама из реке, на граници Пољске и Немачке. Сумња се да је у воду бачен хемијски отпад. Пронађена је огромна количина живе и отровних соли.