Пређи на садржај

Корисник:Ttd469/vijetnam

Извор: Викикњиге
Застава Вијетнама

Vijetnam je država koja zauzima istočni deo kopnene jugoistočne Azije. Vijetnam se nalazi na južnom i istočnom delu Indokineskog poluostrva i pripada jugoistočnoj Aziji. Graniči se sa Kinom na severu, Laosom i Kanbodžom na zapadu. Istočni deo zemlje čini obala prema Južnom Kineskom moru. Glavni grad Vijetnama je Hanoi. Valuta u Vijetnamu je Dong.

Istorija

[уреди]

Prema lokalnim legendama, pre nekoliko hiljada godina, car Jade pozvao je Majku Zmaja i njenu decu u zaliv Ha Long da ga brane od osvajača. Zmajevi su ispljunuli džinovske smaragde koji su se rasuli duž zaliva. Prema legendi, ovi smaragdi su zapravo bili zubi Majke Zmaja i njene dece. Smaragdi su ostavljeni da stvore nemoguću barijeru za odbranu Vijetnama.

Kule Po Nagar (Thap Ba) – Izgrađene negde između 7. i 12. veka, služile su kao mesto obožavanja drevnog naroda Čam. Smeštena na planini Cu Lao i udaljena oko 25 minuta hoda od glavne plaže, kula Po Nagar se sastoji od tri nivoa, od kojih je njena glavna kula visoka 25 metara. Tamo gde je nekada bilo osam kula koje su stajale u celom kompleksu, danas su ostale samo četiri na koje etnički čamski, kineski i vijetnamski budisti dolaze da se mole i daju poklone, u skladu sa svojim tradicijama.

Ханои замак од литературе

Prema vijetnamskoj usmenoj legendi, prvi vladar vijetnamskog naroda bio je kralj De Min. De Min i besmrtna planinska vila proizveli su Kin Duonga, vladara Zemlje Red demons, koji se oženio ćerkom zmajevog gospodara mora. Njihov sin, Lak Long Quan („Gospodar zmaja od Laka“), bio je, prema legendi, prvi istinski vijetnamski kralj. Da bi sklopio mir sa Kinezima, Lac Long Quan se oženio Au Co, koja je prema legendi bila besmrtna, rodila mu je100 jaja, iz kojih je proizašlo 100 sinova. Kasnije su se kralj i kraljica razdvojili; Au Co se preselila sa 50 svojih sinova u planine, a Lak Long Quan je zadržala ostalih 50 sinova i nastavila da vlada nizijama. Najstariji sin Lak Long Quana nasledio ga je kao prvi od kraljeva Hung (ili Hong Bang) (vuong) iz prve vijetnamske dinastije. Kao takav, smatra se osnivačem vijetnamske nacije.


Geografija

[уреди]

Sapa (takođe se piše Sa Pa) – Okružen slikovitim planinama, pirinčanim terasama i raznolikošću na udaljenom severozapadu Vijetnama, Sapa je miran grad koji se često koristi kao baza za planinarenje u planinama Hoang Lien Son i obilazak pirinčanih polja i tradicionalnih sela. Ima pogled na prelepe vodopade i mogućnost da iskusite hranu, običaje i način života lokalnih plemena.

Zaliv Ha Long – Nalazi se u Tonkinskom zalivu, u provinciji Qvang Ninh, na severoistoku Vijetnama. Bukvalno prevedeno znači „Zaliv zmajeva koji silaze“.

Вијетнам на глобусу

Sa svojom zelenom vodom i skupom krečnjačkih kamenih izdanaka koji se uzdižu iz vode poput morskih zmajeva, zaliv Ha Long podseća na scenu iz fantastične priče. Ovaj vanzemaljski zaliv sadrži više od 2.000 ostrva prekrivenih džunglom sa intrigantnim pećinama, vrtačama i jezerima. Postoji dosta poznatih mesta za posetu kao što su pećina Dau Go, pećina Trinh Nu, pećina Hanh i ostrvo Cat Ba.

Stanovništvo

[уреди]

Na osnovu popisa stanovništva u Vijetnamu 2020. godine, tamo živi 97,58 miliona ljudi. Procenjuje se da u  provinci Hanoj živi 8,25 miliona ljudi.

Gradsko stanovništvo iznosi 35,93 miliona ljudi, što čini 36,82%; ruralno stanovništvo iznosi 61,65 miliona lica, što čini 63,18%; muško i žensko stanovništvo iznosi 48,59 miliona lica, sa odgovarajućim udelom od 49,80% muškaraca i 50,20% žena.

Najčešći jezik u Vijetnamu je vijetnamski (ili na vijetnamskom Tiēng Viet), tonski mon-kmerski jezik koji govori većina građana zemlje.

Kao komunistička zemlja, Vijetnam je zvanično ateistička država. Uprkos tome, većina Vijetnamaca nisu ateisti, već veruju u kombinaciju tri religije: Daoism, Buddhism i Confucianism. Ovome se dodaju običaji i praksa obožavanja duhova i poštovanja predaka. Otprilike jedan od deset ljudi je hrišćanin.

Znamenitosti

[уреди]
Дуонг Калмете

Đua bó (Kravlje trke) - To je jedan od najpopularnijih sportova u Vijetnamu. Da bi učestvovali u trci, u bilo kom trenutku je dozvoljeno samo 2 para konkurentskih krava na stazama. Trkačka staza je zapravo ravno polje, dugačko oko 200 m, široko 100 m, sa vodom preplavljenom do nivoa ljudskog kolena, a staze su preorane mnogo puta kako bi se obezbedila glatkoća blata. Polje je okruženo sa četiri obale i praznom tampon površinom na ciljnoj liniji kao bezbednim zonama zaustavljanja za krave. Na početnom mestu su postavljene 2 crvene i plave zastave, svaka na udaljenosti od 5m, kao i odredište. Svaki par krava koji stoji na poziciji zastave bilo koje boje, krajnja destinacija će takođe pratiti boju te zastave.

Trka se sastoji od dve runde, prva runda se zove "ho" runda. Ovo je krug za zagrevanje krava da prođu dva kruga oko trkališta da se naviknu na uslove na trkačkoj stazi. Sledeći krug se zove "tha" runda, kada stigne na startnu tačku (nakon završenog sa "ho" rundom), vozač koristi bič da udari kravu i krava počinje da koristi svu svoju snagu da pređe ciljnu liniju .