Корисник:Ttd469

Извор: Викикњиге
Застава Гвајане

Гвајана или Кооперативна Република Гвајана је држава у Јужној Америци на обали Атланског океана, а главни град  је  Џорџтаун. Тренутни председник Гвајане је Ирфан Али. Гвајана заузима површину од 214.969 км2 . Службени језик Гвајане је енглески и користи се и у школама.

Историја[уреди]

1500-тих на подручију Гвајане живела су племена Аравак и Кариб. Гвајану је први открио Кристофер Колумбо 1498. године на свом 3. путовању. Прва већа насеља основали су Холанђани у 17. веку у 3 одвојене колоније Бербице, Есекибо и Демерара, а крајем 18. века подручјем је завладало Уједињено Краљевство, а Холанђани су им препустили своје колиније. 1831. године све колоније су уједињене у Британску Гвајану.

Ропство је укинуто у Гвајани 1834. године и довело је до насељавања црнаца у урбаним подручјима и доласка најамних радника из Индије, Кине и Португалије за рад на плантажама шећерне трске.

Грб Гвајане

Земља је постала независна 1966. задржавши чланство у Комонвелту, а 1970. је у склопу заокрета према социјалистичком уређењу привреде службено проглашена Кооперативном Републиком.

Становништво[уреди]

Постоје три највеће групе становништва: Индијци, који углавном живе на селу, црнци који претежно насељавају градове и Амерички Индијанци. Верске поделе углавном се подударају са етничким тако да су становници индијског порекла углавном хиндуисти, а има и нешто муслимана, док црнци већим делом припадају хришћанству, највише англиканству.

Географија[уреди]

Гвајана се граничи са: Бразилом, Суринамом и Венецуелаом. Површина државе износи 214.970 км2. Држава се састоји од три географске регије: уске и плодне обалне низије, појаса белог пешчаног тла који је у унутрашњости покривен џунглом и садржи главни део рудних богатстава. Највеће реке Гвајане су Есекибо, Демерара, Бербице и Корентуне на граници са Суринамом. Гвајана има једну од највећих кишних шума у Јужној Америци. Покрива већи део копнене површине и станиште је многих животиња.

Гвајана положај


Знаменитости[уреди]

Најпопуларније знаменитости Гвајане су:

  • Каиетерурски водопади највећи су на свету са једним падом по колочини воде која тече над њима. Смештени на реци Потаро у националном парку Каиетеур, налазе се у делу амазонске прашуме која припада регији Потаро-Сипаруни у Гвајани.
  • Мост Демерара Харбоур (1.851 м) дугачак плутајући мост за наплату путарине. Пуштена је у рад 2. јула 1978. године.Мост прелази реку Демерара (6,4 км) јужно од главног града Гвајане Џорџтауна, од Петер'с Халл-а, Демерара-Махаика, источне обале Демераре до Сцхоон Орда, острва Есекибо-Западна Демерара, Западне обале Демераре.
  • Шел Плажа налази се на обали Атлантика, у региону Барима-Ваини, близу границе са Венецуелом. Ова плажа поѕната је и популарна јер су је морске корњаче одабрале да полажу јаја. И не било која корњача, постоји осам врста, од којих четири бирају ову плажу која се простире мање-више на 145 километара. Вредно је појаснити да Шел Плажа заправо укључује девет плажа које имају друга имена која чешће користе локални становници.