Аутокед/Подешавање слојева
Подешавање слојева[уреди]
Уз помоћ Layer-a организијују се објекти на цртежу. AutoCad обухвата низ линија, полилинија, лукова, текстова. Зато уводимо Leyer-e ради веће прегледности на нашем цртежу. Замисли цртеж састављен од мноштва провидних фолија, где се на свакој налазе истородне линије(Layar подлога) и као такве се налазе једна на другој. Пример је архитектонски цртеж који се ради са мноштвом Layar-а, због веће прегледности. При том се може користити могућност промене боје, типова линија, одређене линије, видљивости и слично. [1]
Команда која покреће Layer-е назива се Layer propertis manger, а налази се на Home panely у групи Layers. Кликне се на ту команду и отвара се нови канал.

Овај канал можемо отворити и помоћу стартне линије где куцамо пречицу La. После Enter-a отвара се исти канал.
Канал Layer propertis нам нуди нулти Layer. Његове промене, димензије и име нису могуће променити. Не може се брисати. Зато се у пракси избегава коришћење овог Layer-а. Такође ако копирамо рад који је урађен у нултом Layer-у, из машине излази празан лист. У оквиру овог канала имамо разне опције:
Name:[уреди]
Омогућава нам да додамо Layer и да му дамо име. Препоручује се да назив имена има везе са објектом који цртамо. За унос идемо на десни клик и нуди нам се опција New Layer, клик на то и добија се нови. Не постоји одређени број Layer-а.
Current:[уреди]
Само један Layer има статус текућег, и у њему се све црта. Да би он био активан морамо кликнути на знак штиклирано. 1.Не препоручује се искључивање текућег Layer-а. 2.Не може да се заледи и заледи. [2]
Dеlete:[уреди]
Функција за брисање слојева, уколико не постоји ни један елемент на цртежу нацртан у том Layer-у. Морамо да дођемо мишем на знак X.
On/Off:[уреди]
Укључена фолија: је стандардно понуђена, елементи се виде на цртежу.(симбол је сијалица). Искључена фолија: линије се не виде на радној површини али постоје у оквиру цртежа. Ако је искључена и текућа цртамо елементе које не видимо али постају видљиви кад укључимо фолију..(симбол је сијалица).
Freeze/Thaw:[уреди]
Замрзнута: не може бити текућа (симбол је пахуљица). Одмрзнута: фолија је стандардно понуђена.(симбол је сунце).
Разлика између On/Off и Freeze/Thaw је: при искључивању слоја сви подаци о елементу који се налазе на њему остају у меморији рачунара и могу се брзо и поново приказати, док замрзавање слоја настаје тако што AutoCad укони податке из меморије и тиме растерети рачунар и омогући бржи рад.
Lock/Unlock:[уреди]
Откључана: омогућава приступ свим елементима.(симбол је откључани катанац) Закључана: фолија се види али рад са њеним елементима није могућ.
Color:[уреди]
Kликом на поље отвара се панел са бојама. Кликом на панел бирамо боју. Могућност додељивања боја елементима цртежа је јако значајна јер се уочава разлика између типова линија.
Linetype:[уреди]
Промена линије(пуна, испрекидана, тачка црта...)
Lineweight:[уреди]
Дефинише промену дебљине линије.
Спољашње везе: