Redovi procesa

Извор: Викикњиге

Редови процеса (енгл. Scheduling queues) су меморијске структуре које се користе у рачунарству ради организације процеса (послова) који треба да се изврше. Деле се на ред послова (енгл. Job queue), ред спремних (енгл. Ready queue) и ред чекања на улазно- излазне (I/O) опереације.

Редови се користе у оперативним системима како би у сваком тренутку процесор био окупиран неким процесом, јер код процеса долази до различитих врста прекида, који захтевају време да се обаве, за које други процеси могу да се извршавају на процесору.

Ред послова[уреди]

Након што је процес креиран, процес се налази на реду послова, који садржи све процесе на систему.

Ред спремних[уреди]

Да би процес дошао у ред спремних, мора бити изабран по неком критеријуму који задаје оперативни систем. Сви процеси који се налазе на реду спремних су у главној меморији. Такође су у стању “спреман”. Када процес дође на ред спремних, он чека да дође на процесор, и да се цео или делимично изврши. У случају да се цео изврши, прелази у стање “готов”. Ако се не изврши у потпуности , “излази” са процесора, и смешта се на крај реда спремних. До тога долази у више случајева, а то су : истицање временског квантума, генерисање новог процеса у оквиру постојећег , прекид извршавања процеса, захтев за улазно-излазном операцијом

Истицање временског квантума[уреди]

У случају да се процес задржи на процесору дуже него што је предвиђено, долази до истицања временског квантума, и он се враћа на крај реда спремних.

Генерисање новог процеса[уреди]

Ако процес који се извршава генерише нови процес, тај процес има приоритет у односу на њега, а он процес прелази у стање “блокиран”; све док се процес који је он створио не изврши.

Прекид[уреди]

У случају прекида, врши се прекидна рутина и процес се враћа на крај реда спремних.

Захтев за улазно-излазном операцијом[уреди]

Ако је неопходно извршити унос података преко улазно-излазних уређаја, шаље се захтев за улазно-излазну операцију, што смешта процес из процесора на ред за чекање на улазно-излазни уређај.

Ред чекања на улазно излазни-уређај[уреди]

Њима се приступа у случају да се деси захтев за улазно-излазном операцијом. Након што процес пређе на ред чекања на улазно излазни-уређај, он прелази у стање “блокиран”, све док се у потпуности не изврши улазно-излазна операција. Таквих редова има онолико колико има и самих улазно -излазних уређаја.