Мобилни телефон

Извор: Викикњиге

Савети[уреди]

Пуњачи[уреди]

Пуњачи су врло важни за правилно коришћење мобилног телефона. Можемо их сврстати у три групе, а то су: ауто-пуњачи - који служе за допуну батерије у колима или другом превозном средству, кућни пуњачи - који се увек добијају уз апарат, и тзв. стони пуњачи - којим се могу пунити и батерије у апарату и додатна батерија. Aуто-пуњачи раде само на 12 В и могу се користити искључиво у путничким аутомобилима, а они који су декларисани на распон од 12 до 24 В могу се користити и у камионима и аутобусима. Квалитетнији ауто-пуњачи имају двобојне лампице, тако да једна боја светли приликом пуњења, а друга се пали када је процес пуњења завршен. Кућне пуњаче делимо на брзе и стандардне. Приликом формирања батерије најбоље ефекте пружају стандардни пуњачи, јер ће приликом пуњења довести до најбољег искоришћења њеног капацитета. Приликом куповине врло је важно водити рачуна да се купи оригиналан пуњач или адекватна замена, јер пуњач који даје мањи напон од предвиђеног за ту врсту апарата, неће моћи потпуно да напуни батерију, што ће довести до њеног уништења, док од већег напона долази до квара на контроли пуњења у самом апарату. Такође постоји и више врста стоних пуњача. Постоји деск пуњач који служи само за пуњење батерија, затим стони пуњач који може да пуни батерију у апарату и додатно још једну батерију, што се у пракси показало као изузетно корисно за власнике којима је апарат неопходан у сваком тренутку, тако да на располагању имају дупли капацитет коришђења апарата. Оно што је корисно код већине оваквих пуњача је и могуђност пражњења батерије, што је веома значајно власницима NiМH батерија код којих је пожељно потпуно пражњење пре допуне.

Мобилни пуњач[уреди]

Пред нама је уређај који струју црпи из 4 AAA батерије које су доступне на свим киосцима. Уређај, на први поглед, подсеђа на мало већу даљинску команду за аутомобилске аларме. Испод заштитне капице налази се прикључак који се користи за повезивање једног од четири адаптера за телефоне. Уз пуњач се стандардно испоручују конектори за Ериксонове, Нокијине и Моторолине мобилне телефоне, а приликом куповине бира се четврти који може бити за Самсунгове или друге апарате. Веза између телефона и пуњача прилично је чврста па се телефон може користити чим се повеже на пуњач. За пуњење потпуно празног телефона потребно је мало више од сат времена, а један сет од четири AAA батерије моћи ће да послужи за једно пуњење телефона уз известан “кусур”. Овде наравно треба имати у виду да је мобилни пуњач превасходно намењен омогућавању коришђења телефона у ванредним ситуацијама. Приликом куповине овог уређаја проверите да ли је модел телефона који поседујете подржан, премда овај пуњач подржава готово све моделе Нокије (изузев модела 8310 који, када се прикључи на овај пуњач дâ поруку Not Charging), Ериксона, Сименса, Мотороле и Самсунга.

Батерије[уреди]

Једна од најважнијих ствари, ако не и најважнија, приликом прве употребе новог телефона јесте - формирање батерије. Правилно формирање батерије подразумева да прва три пуњења трају минимум 12 сати (уз препоручљиво угашен апарат), да се између два пуњења батерија празни до краја, искључиво употребом апарата. У овој фази пуњења батерија се не сме допуњавати. Пуњење треба да се врши искључиво фабричким кућним пуњачем. Што се тиче наредне фазе коришћења батерије, тј. телефона, ствари су битно другачије. Никлкадмијумску (Ni-Cd) батерију после формирања сваки пут треба празнити до краја, никлметалхидридну (Ni-MH) барем два пута месечно, а остале можете допуњавати по жељи. Век трајања батерије је између 300 и 1000 пуњења, зависно од квалитета уложака и самог начина пуњења и коришћења батерије. Данас се, углавном, користе четири врсте батерија: 1. Ni-Cd - никлкадмијумске, ретке на нашем тржишту; 2. Ni-MH - никлметалхидрид, најзаступљеније код нас; 3. Li-ion - литијум-јонске, новија генерација батерије (долази уз новије моделе телефона); 4. Li-polimer - литијумполимер, нови тип батерија са најдужим трајањем.

Приликом дужег неупотребљавања телефона батерију обавезно скинути са апарата. Као што су телефони осетљиви на падове, директну изложеност сунцу, а поготову на било коју течност, и батерије су осетљиве на све то.

Слушалице[уреди]

Има много разлога, али пре свега издвајају се безбедност коришђења мобилног телефона при вожњи аутомобила, мотора, бицикла... Или, практичност коришђења у току рада у канцеларији (разни послови)... Укратко, слушалице су једна од најкориснијих ствари међу додатном опремом. Код “ваикики” модела (личе на слушалице за вокмен) важно је поменути постојање тастера за конекцију, који се обично налази на средини жице, а који оним моделима који немају могуђност аутоматског активирања увелико олакшава тај сегмент употребе. Car kit hands free (сетови за аутомобиле) спадају у посебно важну додатну опрему и представљају улагање у сопствени комфор, задовољство, али пре свега у сигурност употребе мобилног телефона у аутомобилу, посебно на дугим путовањима, када је (де)концентрација возача важна једнако као и исправност аутомобила (аутобуса, камиона...). Код употребе ових сетова веома је битно поменути и опцију која постоји у неким новијим моделима, подешавања статуса коришћења слушалица на аутоматско активирање “на треће звоно”. Ово, наравно, важи за ситуацију када је сет прикључен у апарат. Код слушалица, и иначе, важи правило да је само оригинални производ прави избор. Најбоље је када су сви пратећи уређаји од истог произвођача као и мобилни телефон, јер само у том случају постоји потпуна компатибилност са мобилним апаратом, пре свега у погледу чујности, или пријема гласа у микрофон. Зато је слушалице потребно пробати приликом куповине, у продавници, јер тако одмах могу да се открију поменути проблеми. Овде посебно треба усмерити пажњу на могућу микрофонију у аутомобилу код употребе лоших (копија) Car kit hands free сетова, чиме не само да се не постиже оно због чега су купљени, него се стварају и нови проблеми за возача. Оригинали, поред осталог, омогућавају и аутоматско стишавање “музике” при (аутоматској) конекцији везе.

Говорна пошта[уреди]

Говорна пошта је аутоматска телефонска секретарица стално доступна кориснику. ГСМ мрежа кориснику омогућава да позиве преусмери на уређај за снимање порука, где онај ко зове може да остави своју говорну поруку. Поруке се могу остављати аутоматски или директно. Оператори у Србији својим корисницима, за сада, дају могућност аутоматског остављања порука, и то у варијантама за које се корисник определи: када је ван домета, када му је мобилни телефон заузет, када не одговара на позиве или му је телефон искључен. Црногорски оператор ПроМонте даје опцију и директног остављања порука на одређени број телефона. Када се тај број позове, систем захтева да се унесе број претплатника коме се оставља порука. Број се уноси без нуле у префиксу за мобилну телефонију, а после звучног сигнала, кориснику се оставља порука. На крају, треба притиснути звездицу (*) или прекинути везу. Директно остављање поруке посебно је корисно за претплатнике који су у ромингу, јер се претплатнику коме се порука на овај начин оставља, не наплађује долазни позив.

Како се активира?[уреди]

Да би корисник уживао у предностима ове услуге, претходно мора да активира услугу на самом телефону, у главном менију (call forward или диверт, зависи од апарата) и да позиве преусмери на број говорне поште у централи. Претплатник има могућност да изабере да ли ће, у ситуацијама када преусмерава позиве на говорну пошту, снимити своју поздравну поруку или ће се оном ко му оставља поруку јављати глас са говорног аутомата.

Како се преслушава?[уреди]

Поруке се преслушавају позивом броја говорне поште и уношењем властите лозинке. Лозинка претплатнику гарантује дискрецију и може да је мења. Притиском на одређене тастере, претплатник добија информације о броју порука и времену када су остављене. Може да их сними, избрише, привремено заустави емитовање текуће поруке, премота текућу поруку унапред, врати је за 10 секунди уназад, прескочи и преслуша следећу или врати емитовање текуће поруке на почетак. Поруке се могу преслушати и са фиксног телефона.

Колико кошта?[уреди]

Претплата на ову услугу најчешђе је бесплатна, а преслушавање порука (зависно од оператера) наплаћује се према цени минута разговора мобилног оператора и тарифног пакета који претплатник користи. Aко се поруке преслушавају са фиксног телефона, тарифирање зависи од цена фиксног оператора.