Пређи на садржај

Корисник:Vuk Sterija

Извор: Викикњиге

Била је веома важна за настанак Грчке зато што је пружала заштиту и направила могућим да настану први грчки градови.


Географски положај[уреди]

Налази се у северној Грчкој и јужној Албанији што је у југозападном делу Балканског полуострва. Дуга је око 160 километара, назива се још и “кичмом Грчке”, пружа се од Шар планине и Кораба на северу до Парнаса и планина средишњег Пелопонеза на југу. Највиша тачка на Пинду је врх Смолика који се налази на надморској висини од 2.673 метара, што представља други највиши врх у Грчкој.

Настанак[уреди]

Пинд је вулканска планина која је формирана пре 65.000.000 година и припада Шарско-Пинском масиву.

Врх[уреди]

Највиша тачка на Пинду је врх Смолика који се налази на надморској висини од 2.673 метара, што представља други највиши врх у Грчкој.

Флора и фауна планине[уреди]

Пинд има два појаса шума: у нижим и средњим деловима је мешавина листопадних и четинарских шума док су виши делови прекривени Медитеранским четинарским шумама; аустријске пиније и ендемском грчком јелом. Од птица имају велике колоније чапљи, пеликана и кашичара које лове у Пиндовим језерима и једно је од последњих места где се може видети ретки далматински пеликан. Остале животиње на Пинду су вукови медведи и шакали који могу да се нађу по шумама.

Туризам[уреди]

Постоје два национална парка које могу да се посете: национални парк Викос-Аос и национални парк  Пинд. Национални парк Викос-Aoс основан је 1973. године. Налази се јужно од града Конице, укључује планину Тимфи, клисуру Викос и клисуру Аос. Национални парк Пиндус који се  другачије зове Валиа Калда налази се на североистоку Пинда јужно од Перивојила и северно од Метсова. Парк Пиндус основан је 1966. године. Простире се на преко 7000 хектара површине. Унутар парка постоје шуме црног бора, букве, а на вишим деловима ендемске мунике. Парк је резерват за последње примерке рисова, дивљих мачака и медведа. Поред националних паркова за туризам су значајна планинска села која красе камене куће, улице поплочане каменом, стазе за планинарење, интересантни мостови, археолошка налазишта и велике природне лепоте. 

Занимљивости[уреди]

Битка код Пинда која је трајала од 28. октобра до 13. новембра 1940 дешавала се на Пинду битка је била између Италије и Грчке у покушају да Италија заузме стратешки положај на Пиндовим планинама који се завршио у комплетном неуспеху за Италијане. У истом планинском ланцу као и Пинд налази се и најдубља клисура на свету клисура Викос.