Корисник:Uki394

Извор: Викикњиге
Takistan

Таџикистан је званично познат као Република Таџикистан. Од 1929. године била је конститутивна република Совјетског Савеза све до њене независности 1991. године. Назив Таџик, који је првобитно дат Арапима од стране локалног становништва, почели су да примењују Турски освајачи и господари на оно становништво које је и даље говорило иранским језицима.

Историја[уреди]

Душанбе, панорама

На територији данашњег Таџикистана налазио се некадашњи град Саразм који се налази уз саму границу са Узбекистаном. На овом месту су откривена најранија људска насеља у долини Зарафшан. Ово место су у периоду између 7. и 8. века освојили Арапи, и донели Ислам. У 10. веку Таџикистаном је владала династија Саманида. На подручју данашњег Таџикистана некада се налазио део Персијског Царства и Царства Александра Великог. Валута је таџикистански сомон.

Географија[уреди]

Таџикистан је држава која се налази у централној Азији. Њена укупна површина износи 143.100 км2. Граничи се са Авганистаном, Кином, Киргистаном и Узбегистаном. Зими је температура од -20 до 2 степена. Лети достиже 25 степени. Око 90% Таџикистана је испуњено планинама. Таџикистан је најмања држава у централној Азији, и она је континентална (нема излаз на море). Једине равнице у Таџикистану се налазе на северу и југозападу. Службени језик у Таџикистану је таџички. Временска зона је плус пет.

Становништво[уреди]

Председничка палата

Таџикистан броји 9.749.625 становника, од којих је 31% градско становништво. Густина насељености износи 68 становника на км2. Природни прираштај је позитиван. Већина Таџикистанаца су муслиманске вере. У Таџикистану живи и доста Руса али се број Руса на територији Таџикистана смањује због њиховог повратка у Русију. Ферганска долина је најгушће насељени део Таџикистанске територије.


Знаменитости[уреди]

Једна од знаменитости Таџикистана је тврђава Кхујанд Фортресс. Њена историја је повезана са ратом локалних становника са Хордом Џингис-кан који је послао 75.000 војника како би освојио ову тврђаву. Из тог разлога, монголским јарамом тврђава је уништена, а обновљена је у 16. веку., Палата народа, величанствена грађевина, друга по реду поред Беле куће у САД. У њој шеф Таџикистана прима разне госте из разних земаља.