Корисник:Tica910

Извор: Викикњиге
Zastava Laosa

Laos se nalazi u Jugoistočnoj Aziji. Graniči se sa: Kinom, Vijetnamom, Kambodžom, Tajlandom i Mjanmarom bez izlazaka na more. Nova godina traje tri dana i slavi se od 13. do 15. aprila.

Geografija[уреди]

Glavni i najveći grad Laosa je Vijentijan. U Laosu živi oko 6,5 miliona ljudi, dok je njena površina 236.800 km2. Najduža reka je reka Mekong, koja je prirodna granica sa Tajlandom. Takođe u njenoj divljini žive tigar, slon, som, razne vrste papagaja... Njihov simbol su slonovi, a sebe ponosno nazivaju “Zemljom hiljadu slonova”.

Wat That Luang Tai

Laos je jedina država u Jugoistočnoj Aziji koja nema izlaz na more.Takodje je jedna od najsiromašnijih država na svetu, a 80% stanovnika se bavi poljoprivredom, dok pismenost iznosi 73%.

Istorija[уреди]

Država Laos je u toku svoje istorije bila kolonizovana od strane Francuza i pripadala je Francuskoj Indokini, ali je 9. novembra 1953. postala nezavisna država.

Pha That Luang

Laos je proglašen za državu koja je najviše bombardovana u istoriji, a procenjuje se da je na nju tokom Vijetnamsog rata bačeno čak 2 milijardi tona bombi, od kojih 30% još nije eksplodiralo. Zbog toga najviši vrh Laosa Phou Bia nije dostupan turistima, jer je prekriven neeksplodiranom municijom. Najstariji ljudski fosil ikada, stariji od 46000 godina, pronadjen je u pećinama Laosa.

Stanovništvo[уреди]

Drveni most

60% Laosa čine pripadnici etničke grupe Lao. Glavna religija je theravada budizam. Većina stanovništva živi u dolini reke Mekong, gde su locirani svi veći gradovi. Jezik je laoski, a tajlandski jezik mu je veoma sličan. Neki značajni gradovi su: Pakse, Savanaket i Luang Prabang. Predsednik Laosa je Tonglun Sisulit, a valuta novi kip. Najpoznatiji sport u zemlji je katav. To je nešto slično odbojci, ali se igra nogama.

Znamenitosti[уреди]

Kuang Si-vodopad je najlepši vodopad u Laosu, a još neke znamenitosti su: Vat Si Saket, Don KhongLuang Prabang-hramovi, Pha Pheng-vodopad, Kong Lor-pećine.