Корисник:Tasija333

Извор: Викикњиге
Застава Катра

Катар је држава на Арапском полуострву у југозападној Азији. Главни град Катара је Доха где живи 80 % становника, службени језик је арапски. Званична религија је ислам. Облик државног уређења је унитарна парламентална уставна монархија. Сматра се једном од најбогатијих држава на свету. Велики део богатства потиче од нафте и природног гаса. Претпоставља се да Катар има залихе гаса за још двеста година. Катар је друга најбезбеднија земља на свету, има другу најнижу стопу криминала на свету. Последњих деценија чланови владајуће породице су уложили доста новца у уметност и културу. Катар је данас један од највећих купаца умтничких дела на у свету.

Историја[уреди]

Историја Катара је изузетно богата, и по артефактима пронађеним на полуострву, она сеже још од времена Каменог доба. Током владавине Сасаина почело је да се развија ископавање и трговина бисерима а од 1939. године, почела је производња нафте. После Другог светског рата нафта је почела да замењује риболов као главни извор прихода. Током свог постојања, Катар је био под контролом држава попут Бахреина, Велике Британије, Османског царства и Португалије. Катар је постао самостална држава 3. септембра 1971. године и њом влада династија Тани која још од 19. века даје емире који управљају овом државом.

Положај Катра

Географија[уреди]

Катар заузима површину од 11.400 км2. Главни град је Доха који се налази у малом заливу на источној обали полуострва. Доха на арапском значи залив. Рељеф је пустињска зараван кречњачког састава. Тло је каменито, песковито и пусто. Пустиње заузимају 95% територије, а пашњаци мање од 5%. Клима је полупустињска и пустињска, одликује се топлим и влажним временом. Речних токова нема, само мало подземних вода које се користе за наводњавање усева, воћа и поврћа. Због недостатка слатке воде у Катару она се мора добити десалинизацијом слане морске воде. Обврадиве површине чине само 0,2% територије где се гаји кукуруз, урме, смокве, кокос. Катар има само једног копненог суседа то је Саудијска Арабија, са којом има потписан одбрамбени споразум.

Становништво[уреди]

Према попису становништва из 2020. године укупан број становника Катара је 2.658.760 хиљада становника, док у главном граду Дохи живи 80% становника. Службени језик је арапски док је у употреби и енглески. Катар су прво насељавали номади из централног дела Арабијског полуострва који су се бавили сточарством и вађењем морских бисера. Земља је била слабо насељена све до касних четрдесетих година двадесетог века и открића нафте. Данас већину популације чине радници имигранти и то су Пакистанци, Индуси, Иранци, Турци и други. Највећи број становника чине Арапи. Један од разлога зашто велики број странаца ради у овој земљи је тај што се у Катару не плаћа порез. Мушко становништво је бројније због великог броја мушких радника запослених у нафтној индустрији. Власник земље не може бити странац, док је могуће поседовати некретнине. У поређењу са неким арапским земљама, жене у Катару имају већа права и слободе, многе не носе хиџаб и абају а за то је најзаслужнија мајка садашњег владара. У Катару живи и ради око 2.000 грађана Србије.

Знаменитости[уреди]

Доха Катар

Доха је данас блистава престоница Катара. Неке од знаменитости главног града су Национални музеј Катара и Музеј исламске уметности. Недалеко од Дохе налази се Лусаил који се назива и продужетак главног града. Познат је по истоименом стадиону и марини са шеталиштем. Ту се налази и тржни центар инспирасан Паризом. Једно од знаменитости Катара је и острво Банана удаљено око пола сата вожње катамараном од главног града. На овом малом острвру у облику полумесеца налази се само један ризорт намењен породичном одмору. Некада лука која је била усмерена на вађење бисера, Ал Зубарах је познат по истоименој тврђави која је уврштена на листу светске баштине УНЕСКО.