Пређи на садржај

Корисник:Srb38

Извор: Викикњиге

Средишњи масив, познат и на француском језику као “Маssif Central”, је импозантан планински регион у средишту Француске који је осим своје спектакуларне лепоте и геолошке разноврсности домаћин бројним ендемским биљним и животињским врстама. Самим тим веома је важан за очување биолошке разноврсности.

Географски положај[уреди]

Средишњи масив је планински масив у средишту Француске. Једно је од најстаријих планинских подручја у Француској и обухвата 15% површине земље. Масив се протеже на више од 85.000 км2 и обухвата департмане попут: Вечерње (Auvergne), Лемозен (Limousin), Бургундије (Bourgondie) и Langdok (Languedoc).

Настанак[уреди]

Формиран је пре око 500 милиона година током палеозоика, када су се стене под притиском и температуром деформисале и преобразиле у планинске структуре. Током геолошке историје, регион је прошао кроз различите фазе тектонских активности, укључујући подизање, спуштање и вулканизам што је свеукупно допринело формирању његовог карактеристичног рељефа. Вулканизам је најзнaчајнија геолошка активност која је обликовала Средишњи масив. Вулканска активност је оставила богато наслеђе у облику вулканских стена и минерала. Током периода мезозика и кенозоика вулканска активност је била појачана и довела је до формирања вулканских кратера, планина и висоравни. Осим вулканизма, ерозија је имала важну улогу у обликовању рељефа. Реке, глечери и ветрови током милиона година обликовали су планинске врхове, долине и клисуре, створивши лепе пејзаже који привлаче бројне посетиоце.

Врх[уреди]

Највиши врх у Средишњем масиву је Пуи де Санси (Puy de Sancy), који се налази у регији Вечерње (Auvergne) и уздиже се до висине од 1885 метара надморске висине и представља самим тим највиши врх у централној Француској. Многи врхови овог масива су вулканског порекла, формирани од еруптивног материјала што резултира стрмим врховима или конусним облицима.

Биљни и животињски свет планине (флора и фауна)[уреди]

Биљни и животињски свет Средишњег масива је веома разноврстан. Обухвата шуме, ливаде, мочваре и алпске травњаке што пружа разнолика станишта за биљке и животиње. Биљни свет укључује различите врсте дрвећа, као што су: буква, храст, јела и бор. Регион је такође дом бројним врстама дивљачи (нпр. јеленима, дивљим свињама, лисицама и зечевима). Важан део животињског света су и птице попут грабљивица, сова и птица селица. Масив им је пролазна тачка током миграција. Због климатских промена, биљни и животињски свет масива суочен је са бројним изазовима.

Туризам[уреди]

Туризам Средишњег масива је значајан због природних лепота, културне баштине и разноврсних активности које регион нуди посетиоцима. Посетиоци су у прилици да истражују средњовековне градове попут Л Пуи ан Велај (Le Puy en Velay) или да посете импресивне дворце као што је дворац Миро (Chateau de Murol).

Регија нуди, осим планинарења и бициклизма, активности за љубитеље скијања у зимским месецима, али и вожње кануима низ реке.

Бројни алпски специјалитети попут познатих сирева, традиционалних јела као што је алигота (пире од сира и кромпира) и труфаде (специјалитет од сира, сланине и кромпира) и наравно локалних вина су неки од повода због којих туристи долазе у ову регију.

Занимљивости[уреди]

Постоји неколико занимљивости које се везују за Средишњи масив. Најзанимљивији је феномен познат као извор реке Лоаре. Иако је река Лоара позната као најдужа река у Француској, њен извор се налази на подручју Средишњег масива, у департману Ардеш (Ardech) и сматра се једним од најнеобичнијих извора. Уместо традиционалног извора који се јавља из подземних вода, извор Лоаре је заправо подземна пећина која се изненада отвара и формира реку. Ова појава додатно оплемењује легенду и мистику која окружује реку Лоару.

Датотека:Massif central.svg.png

Тематски парк посвећен вулканима, Вулканија (Vulcania), једна је од занимљивости која је посвећена вулканима у регији Вечерње (Auvergne) где посетиоци могу научити много о вулканима кроз интерактивне изложбе, експерименте и симулације ерупција.

Такође, незаобилазно је споменути традицију пастира карактеристичну за овај регион, јер је она умногоме обликовала културу и идентитет истог. Једна од најпознатијих пасмина оваца која потиче из овог региона је мерино из Вечерња (Аuvergne Merino), позната по квалитетној вуни и прилагођености хладним планинским условима.