Корисник:Sofka123

Извор: Викикњиге
Застава

Либија , која је сада званично држава Либија. Позивни број +218. Налази се на обали Средоземног мора и граничи се са следећим државама: Египтом на истоку , Суданом на југоистоку, Чадом и Нигером на југу и Алжиром и Тунисом на западу.  Површина од 1.759.540км2 је чини једном од највећих држава афричког континента, а 16. је у свету. Главни град  је Триполи који има око 3 милиона становника док у целој Либији има 6.871.292 (2020.) становника. Интернет домен је .Iy, а временска зона је UTC/GMT+2:00.

Тунис и Либија

Историја[уреди]

Назив Либија је држава добила од египатског израза Либу. Овај израз је настао у античкој Грчкој и обухбата цео афрички континент. Прво племе се звало Берберско племе. Тада су дошли Феничани , Грци и Картагињани. Док данас у Либији има преко 140 племенa. У 2. в. п. н. е. Либија је под  римском влашћу. Од 7. до 16. века била је под Арапима, и они су тада донели своју културу и исламску веру. Османлијско царство је владало Либијом све до почетка 20. века.

Почетком 20. века после италијанско-турског рата 1912. године територију Либије заузели су Италијани. Током 2. светског рата Либију су освојиле британске снаге, а након рата поједине покрајне су биле под контролом Велике Британије и Француске. Коначно 1951. године Либија постаје независна федеративна држава, састављена од три целине: Трабулус, Барга и Фезан. Била је прва европска колонија у Африци која је постала независна. Први председник Либије био је Моамер ел Гадафи. Био је на челу од 1969-2011. Занимљиво је то да је Моамер ел Гадафи живео и школовао се у СФРЈ у Сарајеву (днашња Босна). Државни празник је: Дан независности, 24. децембар.

Географија[уреди]

Готово читава Либија је сахарска земља јер већи део државе заузимају пустиње. Налази се у северном умереном топлотном  појасу уз средоземну обалу где живи већина становника. Ту  су нешто повољније прилике. Дужина Либијске обале износи 1770км.  Због суве климе за ратарство је погодно само 1,4%, за шумарство 0,3% и за пашњаке око 4% од укупне површине. Осим главног града Триполија постоје још неки већи градови нпр. Бенгази, Сирта; "Аl-Jifarah" ...

Широм Либије се простире доста висоравни али нема пуно планинских венаца, осим на југу државе где се она граничи са Чадом. Ту се издиже велика планина Тибести масив. Док је највиша тачка у Либији 2267м надморске висине Bikku Bitti, а најнижа -47м Sabhat Ghuzayyil.

Либија


Становништво[уреди]

У Либији има укупно скоро 6 милиона становника. Међутим у Либији је врло мала густина насељености на великој површини. По античкој причи и историјату прво су се у Либију населили Бербери и Арапи. Они су временом се стопили у једну велику заједницу и прихватили за  матерњи  језик арапски. Тако је и дан данас али сем арапског употребљавају се још неки језици. То су најчешће италијански и енглески.

У Либији заступљена  исламска вера и самим тим она има највише муслимана (96.6%), али заступљено је и хришћанство (2.7%) и остале вере (0.7%).

Према неким проценама дошло се до закључка да је око 30% становништва Либије млађе од 15 година, док је просечан животни век жена 70-71 годину, а мушкараца око 73 године.

Стара црква

Знаменитости[уреди]

Ово су нека места која се могу посетити у Либији. Једно од тих места је свакако национални  парк Ел Куф. Основан је 1975. године и процењује се да га посети око пола милиона туриста годишње. Налази се на североистоку Либије и у њему постоји много заштићених врста. Такође је интересантно обићи и Либијску пустињу односно Либијски део Сахаре.