Корисник:Petar The Pilot

Извор: Викикњиге

Тајланд[уреди]

Тајланд је држава која се налази у Југозападној Азији, и у њој станује око 70 милиона становника. Граничи се на северу са Лаосом и Камбоджом, на истоку са Лаосом и Камбоџом, на западу са Мјанмаром и на југу са Малезијом. Данашњи премијер је Прајут Чан-о-ча. Валута коју Тајланд користи је Тајландски бахт.

Историја[уреди]

торијаПостоје докази да су људи насељавали Тајланд још пре 20 хиљада година. Након пада краљевства Паган у раном 13. веку, Тајланд се састојао од бројних ситних државица. Око 1240. Фо Кун Банг Кланг Хао је успео да наведе народ на револуцију против кмера, а долази на престо 1238. године и тако постаје први краљ Тајланда. Додири са европском цивилизацијом су почели у 16. веку када је португалски војвода Алфонсо де Албукерки уступио своје војнике краљу Рами Тибоди II. Након тога су дошли и Холанђани, Енглези, и Французи. Под влашћу Раме I (1782-1809), Тајланд је успео да се одбрани од напада Бурме и започео модернизацију државе. Након британске победе у Првом англо-бурмском рату, потписан је мир 1826. Након војног пуча 1932. тадашњи монарх је био присиљен да потпише устав након ког се вишевековни феудализам и апсолутна монархија. 1939. је потписан декрет којим се име државе мења из „Сијам“ у „Тајланд“. Након бројних пучева током другог светског рата, Тајланд потписује договор којим се завршава „рат на савезнике“, јер су савезници потпуно игнорисали Тајландску објаву рата. Након бројних (поново) пучева, деведесетих година двадесетог века, политичка ситуација се коначно смирује и отад је стабилна.

Географија[уреди]

Тајланд је држава величине 513,120км2, педесета је највећа држава на свету, већа од Шпаније, али мања од Јемена. Северни део државе је брдовит са највећим врхом од 2565 метара надморске висине (Дои Интанон). Јужни део је узак, али се шири на Малајском полуострву. Реке Меконг и Чао Праја су најважније и највеће у Тајланду. Андманско море је важан ресурс због богате природе и популарних туристичких места (Пукет, Краби, Фанг Нга, Транг). На тајландску климу утичу монсунски ветрови који су дувају по сезонама (северозападни и југозападни у зависности од годишњег доба). На Тајланду постоје три годишња доба. Због положаја, климе и природе, на Тајланду лета често прелазе и 40°C, али зиме су сушта супротност и могу бити прелазити температуре и испод 0°C у неким пределима.

Становништво[уреди]

Према последњем попису становништва, 2020. на Тајланду је живело 69,799,978 становника. Већина популације живи у руралним деловима Тајланда где се већином баве производњом пиринча. Међутим око 45% становништва живи у урбаним деловима Тајланда, већина у Банкокшкој метрополитанској области. Чак 95% становништва су Тајланђани, 2% су из Бурме, а остатак из других земаља. Званични језик је Таи, „каи-дра“ језик који је сличан језицима Лао и Шан у Мјанмару. Најзаступљенија религија је будизам.

Знаменитости[уреди]

Тајландска уметност је инспирисана будизмом и индијским епика. Традиционални цртежи се састоје из две димензије, док су главни делови издвојени од остатка цртежа. Једна од знаменитости Тајланда су будистички храмови “ват” који су препознатљиви по специфичној архитектури и великим скулптурама богова. Иако се њихова архитектура мењала кроз историју, сви се држе истих принципа. Тајландска кухинја је једна од најбољих и најпопуларнијих на свету. Кухиња им се заснива на пет укуса: слатко, љуто, кисело, горко и слано. На Тајланду су спортови популарни, а ови су и најпопуларнији: бокс, фудбал, одбојка, такрав (спорт сличан фудбалу и одбојци), снукер, рагби и кошарка. Ова држава је такође веома позната као туристичка дестинација. 2018. године је Тајланд имао преко 38 милиона туриста.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Thai_noodle_soup,_Khao_Yai,_Thailand.jpg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flag_of_Thailand.svg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Thailand_in_Asia_(-mini_map_-rivers).svg https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Freedom_beach_-_Karon,_Phuket,_Thailand_-_panoramio.jpg