Пређи на садржај

Корисник:Pera85

Извор: Викикњиге

Скандинавско полуострво, највеће полуострво у Европи, налази се између Атлантског океaна, Северног мора, мореуза Скагерака и Категата, Балтичког мора и Северног леденог океана. Морска обала је веома разуђена, с многобројним дубоким фјордовима.

Географски положај[уреди]

Скандинавско полуострво је географска регија у северној Европи чијом целом дужином се простиру Скандинавске планине на територијама: Норвешке, Шведске и дела северне Финске. Скандинавске планине формирају границу између Норвешке и Шведске у области Северног поларника.

Настанак[уреди]

Скандинавске планине су старе громадне планине, настале пре око 400 милиона година. У време настанка биле су много веће него данас и кроз период од 300 милона година су се изравнале и претвориле у равну плочу. Даљим померањима западна страна скандинавске плоче уздигла се уз обале Норвешке, а источна страна према Шведској остала је нижа. Након ових померања западна страна је била много виша од источне, па су зато после тога све реке текле према истоку.

Врх[уреди]

Највиши врхови Скандинавских планина налазе се у Норвешкој, на челу са планином Галдхопиген, са 2469 метара. На другом месту налази се врх Глитертинг са висином од 2465 метара. Интересантна прича за ову планину је да се раније сматрало да је Глитертинг највиша планина јер су некадашња мерења укључивала и глечер који је био на врху планине. Десет највиших врхова Скандинавских планина су високи преко 2300 метара. На Скандинавском полуострву има више од 130 планина које су високе преко 2000 метара.

Биљни и животињски свет планине (флора и фауна)[уреди]

Већим делом Шведског предела Скандинавских планина доминирају црногоричне шуме. Захваљујући кречњачкој подлози, у регионима Готланд и Оланд постоји интересантна флора, великог броја врста орхидеја.

Фауну Скандинавских планина чине: медведи, лисице, вукови, лосови (северни јелени). Неконтролисаним ловом вукови и лосови су скоро истребљени. У данашње време лов на ове животиње је строго ограничен и под контролом државе. У зимском периоду на Скандинавским планинама борави само неколико врста птица, а током лета пристиже велики број птица селица из јужних крајева.

Туризам[уреди]

Главна атракција Скандинавског пејзажа су трагови ледника из последњег леденог доба, који су и данас видљиви широм регије и као такви привлаче велики број туриста. Туристи највише посећују фјордове који су настали након леденог доба и то крстарећи бродом. Главно негативно обележје које утиче на развој туризма је кратка летња сезона и дуге и хладне зиме.

Занимљивости[уреди]

У Скандинавским планинама постоје ледници укупне површине око 5000 км2 .То је само делић леденог покривача из леденог доба. За време леденог доба ниво мора је био 120 метара нижи од данашњег. Вода је била заробљена у великом леденом покривачу под којим су били северни делови Америке и Евроазије, укључујући и северну Европу. Поларна светлост невероватан, незабораван и помало нестваран доживљај, видљива је зими на одређеним местима Скандинавских планина у зависности од висине, њихова боја варира од светло зелене до тамно црвене.