Пређи на садржај

Корисник:Minotaur123

Извор: Викикњиге

Мезењ је река на северозападу Русије у Удорском округу у Републици Коми и у Лешуконском и Мезењском округу Архангелске области у Русији. Једна је од најдужих река европског дела Русије. Дугачка је 966 km.

Слив, извор, ушће, притоке

[уреди]

Мезењ извире поред малог насеља Буткана на надморској висини од 370m и улива се у Мезењски залив. Припада сливу Белог мора. Својим током Мезењ, од извора до ушћа, савладава надморску висину од 370 m. Слив реке Мезењ је богат водним ресурсима, број притока Мезења је 15.187 које га допуњују. Главне притоке Мезења обухватају 103 реке, од којих су 53 леве притоке, а 50 десне притоке. Главне притоке Мезења су Болшаја Лоптјуга, Писа, Мезењска пижма, Сула, Кима, Вашка, Пјоза, Кимжа.

Биљни и животињски свет реке (флора и фауна)

[уреди]

У реци Мезењ живи чак тридесет и једна различта врста рибе из четрнаест породица. У басену реке Мезењ присутно је око хиљаду и триста различитих врста биљака и више од четристо врста животиња, неке од њих су артичка лисица, вук и веверице. Такође у долини реке Мезењ постоје прелепи пејзажи са богатим биљним и животињским светом, све околне шуме богате су печуркама и шумским воћем. Заштићене су следеће врсте птица: лабуд, соко, гуска и орао, сури орао и орао белорепан.

Градови, значајни објекти на реци

[уреди]

На реци постоји мноштво насеља, а најважнија су Усогорск, Каменка и град Мезењ са пристаништем и око три хиљаде и петсто становника, који се налази на 35 km од ушћа реке. У том граду се врши извоз дрва, коже, рибе и рибљих прерађевина.

Значај

[уреди]

Мезењ је значајан као пловна рута до насеља на реци, по њему плове разни трајекти, теретни бродови, као и мањи чамци. Утицај плиме и осеке на ушћу Мезења шири се чак до 64 km уз ток реке, услед чега ниво воде може да се подигне за 6 m.

Још једно значајно насеље је село Kизхма поред Мезења лоцирано је као најлепше село Русије. Ово је обезбедило услове за развој туризма различите врсте као например: рафтинг реком и спортски риболов.

Занимљивости

[уреди]

Једини мост преко реке Мезењ налази се поред села Усогордсг грађен је од 1971. до 1974.

На реци Мезењ и њеним притокама постоје развијен саобраћај трајекта, али не током целе године.

Мезењски залив је један од четири залива Белог мора, а то су Кандалашки залив, Оњега, Дбински залив, као и Мезењски залив.

Мезењска пижма, једна од притока Мезења. дужине 236 km, интересантна је по својој бифуркацији, односно рачвању канала. Захваљујући овом феномену, улива се и у Печору и у Мезењ, и повезује Мезењ са воденим басеном Печоре.

Мезењ се смрзава крајем октобра - средином новембра, и до крајем априла - почетком маја је под ледом.