Пређи на садржај

Корисник:Minjasterija

Извор: Викикњиге

Река Драва је река у средњој Европи. Дужина реке је око 749 километара. Извире у Тоблаху у Италији. Из Италије наставља да тече према истоку кроз Аустрију и аустријску покрајину. Затим наставља пут Словеније, Мађарске и Хрватске. Једним делом чини природну границу између Хрватске и Мађарске. Након свих држава долази до српске границе у Војводини ту се улива у Дунав. Драва у свом крајњем току представља границу између Славоније и Барање.

Слив, извор, ушће и притоке[уреди]

Као што је већ поменуто река Драва извире у Толбаху у Италији. Ушће реке Драве је река Дунав. Леве притоке реке Драве су: Гаил (Аустрија), Мислиња и Дравиња (Словенија) и Бедња (Хрватска). Десне притоке реке Драве су: Гурк (Аустрија) и Мура (Хрватска).

Биљни и животињски свет реке[уреди]

Река Драва је најбогатијa река у Хрватској са преко 65 различитих врста рибе, неке од њих су: сом, шаран, штука, деверика и многе друге. По ивицама реке готово да не тече вода па су обрасли трском. На тим местима није ни земља ни вода и ту се могу наћи рибе и жабе, а на хранилиште долазе чапље и срне. Мале чигре су мале птице попут шева и можемо их наћи на скоро сваком погодном потоку.

Градови и значајни објекти на реци[уреди]

Река Драва протиче кроз више држава и градова, а ти градови су: Лијенц (Lienz), Шпитал на Драви (Spittal an der Drau), Филах ( Villach), Фелкермаркт (Ferlach), Дравоград (Dravograd), Вузеница (Vuzenica), Мута (Muta), Руше (Ruše), Марибор (Maribor),Птуј (Ptuj), Вараждин (Varaždin), Валпово (Valpovo), Осијек (Osijek), Барање (Barcs), кроз ове градове пролази река Драва. Значајни објекти на реци су три хидроелектране које се налазе на територији Хрватске: ХЕ Вараждин (HE Varaždin), ХЕ Чаковец (HE Čakovec) и ХЕ Дубрава (HE Dubrava) основане су у периоду од 1970. до 1990. године.

Значај[уреди]

Река Драва је равничарска река. Драва са својим приобалним подручјем представља право богатство биодивеезитета. Река својим током формира разне животне средине.

Занимљивости[уреди]

Региони реке Драве је место веома доброг биодиверзитета. Драмска неман или Језерско чудовиште на подручју Хрватске, у језеру Јешково. Ово биће је описано да је дуго 10 метара, прекривено љускама са троугластом главом. У току 2005 године десило се неколико виђења овог бића у различитим деловима реке