Корисник:Matke13

Извор: Викикњиге
Застава Тајвана

Тајван, званично Република Кина, је држава које се налази у Источној Азији која тренутно управља групом острва која укључују Тајван, Мацу, Пецкадори и Кинмен, главни град Тајвана је Тајпеј. Тајван се налази у Филипинском мору, суседи су са Кином на западу, Јапаном на североистоку и Филипинима на југу.

Географија[уреди]

Положај Тајвана

Тајван је од Кине одвојен Тајванским мореузом. На северу је Источно кинеско море, на истоку Филипинско море, док је на југу Јужно кинеско море. Површина Тајвана је 35.980 km2, а према попису из 2010. број становника је 23.894.394, док је густина насељности 652 становника на km2        

Историја[уреди]

Тајвански долар из 1945

Почеци Тајвана почињу од 15. века, када су европски морнари који су пролазили Почеци Тајвана сежу до 15. века, када су европски морнари који су пролазили забележили име острва као Илха Формоса („прелепо острво“). Године 1624, Холандска источноиндијска компанија успоставила је базу у југозападном Тајвану, прелазећи од абориџинских пракси производње житарица и запошљавања кинеских радника до рада на плантажама пиринча и шећера. Године 1683., снаге династије Ћинг (1644-1912) преузимају контролу над западним и северним обалним областима Тајвана и 1885. године Тајван проглашавају провинцијом царства Ћинг. 1895. године, након пораза у Првом кинеско-јапанском рату (1899. 1895), влада Ћинга потписала је споразум из Шимоносекија, предајући суверенитет Тајвана Јапану, који је владао земљом до 1945.забележили име острва као Илха Формоса („прелепо острво“). Године 1624., Холандска источноиндијска компанија успоставила је базу у југозападном Тајвану, прелазећи од абориџинских пракси производње житарица и запошљавања кинеских радника до рада на плантажама пиринча и шећера. Године 1683., снаге династије Ћинг (1644-1912) преузимају контролу над западним и северним обалним областима Тајвана и 1885. године Тајван проглашавају провинцијом царства Ћинг. 1895. године, након пораза у Првом кинеско-јапанском рату (1899. 1895), влада Ћинга потписала је споразум из Шимоносекија, предајући неограничену власт Тајвана Јапану, који је владао земљом до 1945.

Становништво[уреди]

На основу последњег националног пописа из 2010. године, становништво Тајвана се процењује на 23,12 милиона људи. Домороци се идентификују као Тајванци. Становништво Тајвана се састоји од ових етничких или подетничких група: Групе Фукиен Тајвана (Фукиенесе, или Хокло) и Хакка (84%) и Кинеза који су дошли из континенталне Кине (14%), абориџински народи (2,0%). Абориџини се састоје од субетничке групе као што су: Амис, Атаиал, Паиван, Бунун, Рукаи, Пуиума, Тсоу, Саисииат, Труку и Седик.

Знаменитости[уреди]

Храм Лунгшан

Храм Бангка Лунгшан је кинески народни верски храм у округу Ванхуа у Тајпеју. Храм су саградили у Тајпеју 1738. године досељеници из Фуџијана током владавине Ћинга у част Гуањина. Служио је као богомоља и место окупљања кинеских досељеника. Поред будистичких елемената, укључује дворане и олтаре кинеским божанствима као што је Мазуи Гуан Ју .