Пређи на садржај

Корисник:Lamir123

Извор: Викикњиге

Најстарији планински масив на Балканском полуострву су Родопске планине. Њих другачије зовемо и Српско-македонска маса. Планине су углавном грађене од кристалних шкриљаца, са мермером и вулканским стенама. Овај природни драгуљ плени својим богатством и лепотом природе.

Географски положај[уреди]

Ове громадне и раседне планине у Србији прате ток Јужне и Велике Мораве, док је највећа њихова распрострањеност у јужној Бугарској. Родопске планине се пружају и у Македонији између Вардара и македонско-бугарске границе. То су планине Осоговска, Плачковица и Оргажден. У Србији западно од Јужне и Велике Мораве налазе се планине Кукавица, Видојевица, Јастребац, Црни врх и Јухор. Са источне стране, поред Бесне Кобиле пружају се и друге природне лепоте. Неке од њих су планине Дукат, Варденик, Чемерник и Буковик. Планине немају одређени правац пружања а између њих су бројне котлине повезане клисурама. Оно што је занимљиво је то да су те котлине у прошлости биле језера.

Настанак[уреди]

Настале су пре више од 250 милиона година. Њихов данашњи изглед је резултат миленијумских процеса тектонских покрета и ерозије. Захваљујући ерозији која је обликовала ове планине, њихов данашњи изглед је карактеристичан.

Врх[уреди]

Најстарији масив (прави Родопи), са највишим врхом налази се на планини Рила (2925 метара) у Бугарској. Рила има преко 150 ледењачких језера и национални парк који се простире на 81000 хектара. Што се тиче Родопских планина у Србији, највиши врх налази се на планини Бесна Кобила (1922 метара). Она је највећа планина на простору јужне Србије. Биљни и животињски свет (флора и фауна) Шумска природна вегетација је проређена, а највише планинске делове покривају пашњаци. Планине су богате рудама, а то су олово, цинк, гвожђе и хром. Родопске планине су богате флором и чине је мешовите и листопадне у нижим областима као што су шуме букве, храста и брезе. На већим надморским висинама заступљене су мешовите и четинарске шуме са јелом, смрчом и црним бором. Ако посетимо неки од ових лепих предела можемо наићи на неку од угрожених животиња као што су: орао крсташ, црни лешинар, патка њорка, видра и куна златица. Јединствене биљне врсте које се могу наћи само на Родопским планинама су Родопски зумбул, Родопски слез и Родопска шумарица.

Туризам[уреди]

Туристи на овим планинама могу уживати у предивним пејзажима, планинарењу, лобу и риболову. Красе их бројне пећине, језера и водопади. Oно што их чини још лепшим су бројни манастири и цркве. Родопске планине су наша природна лепота која привлачи љубитеље природе. За туристе који желе одмор у бањи прави избор је Рибарска Бања, која се налази у подножју планине Јастребац. Поред бање ову планину красе и два језера. Овај предео је богат како Грделичком клисуром тако и Лесковачком, Нишком и Врањском котлином.

Занимљивости[уреди]

Занимљивости о Родопским планинама су бројне. Неке од њих су везане за Јухор планину. За њу кажу да је мистериозна. До њеног врха се лако долази али је по локалном становништву на лошем гласу. Легенда каже да је 14 разбојника на својим коњима долазило на врх планине да краду тек стасале девојке. Остаци разбојника су касније нађени уз помоћ једне лисице. Бежећи од ловаца завукла се у једну јазбину. Раскопавши јазбину нашли су не само њихове остатке већ и разне предмете везане за Келте. И да закључимо Родопске планине су један од најлепших природних драгуља.