Пређи на садржај

Корисник:LM8567

Извор: Викикњиге

Урал је планина која се налази у Русији. У Европи Урал се простире на више од десет милиона километара квадратних. Планину Урал одликује то што је једна од највећих центара за производњу металургије у Русији и убраја се у најбогатије планине када су у питању метал и драго камење. На подручју Урала зима траје чак седам месеци што и није тако неуобичајено с обзиром на њену локацију.

Географски положај

[уреди]

Планина Урал налази се између Европе и Азије, упркос својим природним лепотама Урал је најпрепознатљивији и најзначајниjи по томе што је природна граница Европе и Азије. Почиње од обале Карског мора, а завршава се на истоименој реци Урал.

Настанак

[уреди]

Услед снажних тектонских покрета дошло је до сударања плоча услед чега су настала планинска узвишења на земљи а један од њих је и планина Урал. Веома је значајна јер је јужни Урал извор минерала као што су бакар, гвожђе и цинк.

Врх

[уреди]

Планина Урал је једна од најстаријих планинских ланаца у свету. Стара је 250 до 300 милиона година а висине њених врхова крећу се од 1500 метара до 1895 метара надморске висине. Највиши врх планине Урал је Народнаја. Народнаја је висок 1895 метара надморске висине. Дужина простирања планине Уралa износи 2500 километра.

Биљни и животињски свет планине

[уреди]

Овај масив такође богат је фором и фауном. Вегетација је богатија у јужном него у северном делу Урала. Томе доприносе бољи климатски услови. У јужном делу Урала налазе се тајге и разне врсте шума, такође и степе и полу пустиње. Познат је и о томе што се у Уралу налази најчистије и најлепше језеро Тургојак. Поред флоре Урал је богат и фауном. У Уралу налазе се разне врсте риба, безкичмењаци, гмизавци, водоземци, птице, вукови, медведи, лисице, фазани и сове. Најчешћа врста у северном Уралу су ирваси.

Туризам

[уреди]

Планину Урал годишње посети сто хиљада људи. Планина Урал позната је по многим дестинацијама као што су јахање коња, планинарење, вожња рекама, скијање и риболовни и ловачки излети. У близини Урала налазе се многобројне пећине са драгим камењем и дијамантима које туристи посећују. Најпознатије и најомиљеније место затуристе је пећина Голубинаја у којој живе пећински голубови и слепи мишеви.

Занимљивости

[уреди]

Једна од занимљивости која крије планина Урал јесте чувена такозвана ватрена планина Јангантау. Ова планина је названа тако јер су стручњаци на дубини од 90 метара измерили чак 380 степени целзијуса.

На дну језера Аушкул налазе се залихе драгог камења по имену јаспис, лако се скупљају а користе се за израду накита.