Корисник:Kole 9217

Извор: Викикњиге


Туркменистан, такође познат и као Туркменија, је држава која се налази у централној Азији. Туркменистан се граничи са следећим државама: Авганистан, Иран, Казахстан и Узбекистан. Такође, Туркенистан излази на Капијско море. Туркменистан је друга држава по величини у Централној Азији.

Застава Туркменистана

Историја Туркменистана[уреди]

Туркменистан има дугу и променљиву историју зато што су армије различитих царства пролазиле кроз ту земљу како би дошли до жељене територије. Прво људско насеље у Туркменистану појавило се између 70. и 50. века п.н.е. У 6. веку п.н.е. територију Туркменистана осваја персијска династија Ахамениди, а у 4. веку п.н.е. јужни део Туркменистана осваја Александар Македонски. Током 7. века н.е. Арапи су освојили Туркменистан, доносећи са собом ислам и блискоиточку културу, а владали су до 10. века. Због Октобарске револуције 1917. и политичких немира, дошло је до проглашења Туркменске Совјетске Социјалистичке Републике као једне од 15. република Совјетског Савеза 1925. године. Туркменистан је био у СССР-у седамдесет година. Од године 1991. распадом Совјетског Савеза, Теркуменистан је независна држава.

Гасни кратер Дарваза

Географија Туркменистана[уреди]

Положај Туркменистана у свету

Површина Туркменистана је 491.210 km2. 90% Туркменистана покрива пустиња Каракум. Једне од река у Туркманистану су Ниса и Мургаб. Клима у Туркменистану је суптропска и пустињска , са мало падавина. Зиме су благе и суве уз такође највише падавина имеђу јануара и маја. У Туркменистану, пустињи Каракум, налази се Гасни кратер Дарваза који су совјетски научници открили као пећину у селу Дарваза 1971. године. Земљиште је пропало, и настао је велики понор испуњен гасом. Одлучено је да се запали како би се избегло загађење штетно по љпшуде и животиње. Према хипотези геолога, ватра је требала да се угаси за пар дана, али су погрешили и од тад гас гори без престанка. Половина земље је под памуком, и због тога је Туркменистан десети највећи произвођач на свету. Туркманистан поседује 5. по реду највеће резерве природног гаса, и нафте. 1994. године Русија одбија да извози туркменски гас на тржишта са чврстом валутом. Збо тога су почели да се гомилају дугови главних потрошача у бившем Совјетском Савезу. Након тога је дошло до великог пада индустријске производње, као и до преласка из буџетског суфицита до благог дефицита.

Становништво Туркменистана[уреди]

Већина грађана Туркменистана су наравно, сами Туркмеи, али процена за 2006. годину говори: 4.899.00 становника од којих су Туркмени 3.936.000. Неки од осталих народа су: Украјинци, Руси, Казаси, Немци, Корејци, Белуџи, Летонци, Јевреји, Грци, Иранци... Већина људи у Туркменистану су муслимани око 89% становништва. Службени језик је туркменски, турски језик.

Знаменитости Туркменистана Статуа у част председника Туркменистана Гурбангулија Бердимухамедова, висине 6 метара на чијем је врху вођа на коњу који се пење на стену. Подигнута је 2006. године у граду Ашхабад. Споменик „Независности“ који заузима површину већу од 80.000 м2 један је од највећих на свету. Позиционо је постављен у средишту парка са више фонтана и других водених површина. Спомен комплекс чини 27 статуа Туркменистанских хероја које су окренуте тако да гледају у централну статуу Нијазова Турменистанског дугогодишњег диктатора.

Знаменитости Туркменистана[уреди]

Датотека:Turkmenistan Independence Monument - panoramio.jpg
Споменик независности у Туркменистану

Статуа у част председника Туркменистана Гурбангулија Бердимухамедова, висине 6 метара на чијем је врху вођа на коњу који се пење на стену. Подигнута је 2006. године у граду Ашхабад.

Споменик „Независности“ који заузима површину већу од 80.000 м2 један је од највећих на свету. Позиционо је постављен у средишту парка са више фонтана и других водених површина. Спомен комплекс чини 27 статуа Туркменистанских хероја које су окренуте тако да гледају у централну статуу Нијазова Турменистанског дугогодишњег диктатора.