Пређи на садржај

Корисник:Jovanzivotinja1

Извор: Викикњиге

Река Марица је најдужа река на Балканском полуострву. Представља границу између Грчке и Турске (185 км), Грчке и Бугарске (16 км). Њена целокупна дужина износи 525 км. Протиче кроз три државе- Бугарску, Грчку и Турску.

Слив, извор, ушће и притоке[уреди]

Ова река се улива у Егејско море (бело море) које се налази између Грчке и Турске. Марица извире из Маричког језера у планини Рила у Бугарској. Реке које су Марици главне притоке су: Тунџа, Арда, Стрјама и Ергене.

Биљни и животињски свет реке[уреди]

У кориту реке Марице се налазе многобројне врсте и сорте речних трски и алги као и других биљака и животиња које настањују долину ове реке. Корито је испуњено шљунком (песком). Долиниом се може уочити велики утицај Средоземља тако да је онда и клима средоземна.

Градови и значајни објекти на реци[уреди]

На реци Марици налазе се велики бугарски градови (Пазарџик, Пловдив, Димитровград, Марица и Свиленград), грчки градови (Дидимотихон и Суфлион) као и турски град Једрене (који се налази код ушћа Тунџе у Марицу). На једном делу тока (бугарском) изграђено је неколико великих хидроцентрала и брана.

Значај[уреди]

Значај Марице је то што се њеном долином простире један део важне железничке и путне саобраћајнице (Софија - Истанбул). Марица је такође и станиште многим биљним и животињским врстама. Помоћу ње се наводњава и регион кроз који пролази. Такође веома је значајна за транспорт људи и робе са једног места на друго.

Занимљивости[уреди]

Ова река је позната по чувеној Маричкој бици (бој код Черномена) која се одиграла на Марици 1371. године. Између Османског царства и српских снага браће Мрњавчевића, исход ове битке је била одлучујућа османска победа. Маричка битка је донела велике губитке и жртве, хиљаде војника се утопило.