Корисник:Jagodica23

Извор: Викикњиге

Ирак је држава у западном делу Азије. Главни град је Багдад, који се налази на реци Тигар. Поред Багдада, неки од већих градова такође су и Арбил, Мосул, Басра, Киркук и други. Ирак има око 40 милиона становника и простире се на 438 хиљaда километара квадратних. Службени језици Ирака су арапски и курдски. Валута која се користи у Ираку јесте Ирачки динар.

Историја[уреди]

Асирско царство (данашњи Ирак) је настало у другом миленијуму пре нове ере у Месопотамији. Име је добило по граду Ашуру који је био и престоница једно време, а град Ашур је добио име по богу Асуру. Након Ашура, престоница Асирског царства постао је град Нимруд. Овај град је име добио по краљу Нимроду. У 7. веку пре нове ере, под владавином цара Асурбанипала, Асирско царство је достигло своју највећу величину. Асурбанипал је имао и највећу сачувану библиотеку Старог истока у којој су археолози пронашли око 30.000 глинених таблица, а на једној од њих је написан и један од најстаријих епова на свету, Еп о Гилгамешу (краљу Урука). На рушевинама Асирског царства настало је Нововавилонско царство, које је уништило Асирско царство.

Географија[уреди]

Република Ирак се налази у западном делу Азије, граничи се са Ираном, Јорданом, Кувајтом, Саудијском Арабијом и Сиријом. Обала Ирака износи свега 58 километара. Ирак се налази на Блиском истоку, дуж Персијског залива и између Ирана и Кувајта. Површина му износи 438 хиљада квадратних километара (169 хиљада квадратних миља). Клима у Ираку је пустињска. Током зиме, температура је приближно 4ºC, а током лета око 44ºС. Највећи део државе се састоји од пустиња и пустоши, а на северу се налазе планине. Највиша тачка је планина Чиха Дар (Cheekha Dar) са висином од 3.611 метара. Највеће језеро Ирака је Тартар, језеро од 2.710 километара квадратних. Најдужа река која пролази кроз Ирак је река Еуфрат која је дугачка 2.800 километара.


Становништво[уреди]

Број становника у Ираку је 2020. године износио око 40 милиона људи. Исламска религија је најзаступљенија религија у Ираку и њој припада велики део становништва. Поред муслимана, преостали, веома мали број становништва чине и хришћани и још неколико народа друге вере. Половина становника живи у граду, али се тај број често мења због наглих усељавања али и исељавања. Званични језици у Ираку су арапски и курдски језици. Око 70% становника говори арапски, док преосталих 30% говори курдски језик. Курдски језик је карактеристичан за северни део државе.

Знаменитости[уреди]

Капија Иштар (Ishtar gate) је капија из 6. века пре нове ере, посвећена богињи Иштар. Ово је такође и осма капија за град Вавилон, која се једно време сматрала једним од седам светских чуда.

Музеј Ирак (Iraq Museum) је Национални музеј Ирака. Налази се у главном граду Багдаду и постоји преко 95 година.

Велика џамија (Malwiya mosque) је џамија саграђена у 9. веку и налази се у Самари. Висина џамије износи 52 метра.

Сами Абдулрахман Парк (Sami Abdulrahman Park) је парк који се налази у граду Ербилу. Парк је почео да се гради у 1998. години када је и завршена изградња. Простире се на 2 километра квадратнa и садржи ресторан и маркет.

Велики зигурат Ура (Great Ziggurat of Ur) је грађевина јужно од Багдада у древном грaду Уру у Месопотамији. Саграђена је у 21. веку пре нове ере и раније се звала Etemennigur. Сумерани су веровали да је Велики зигурат представљао мост између неба и земље.

Позиција Ирака
Капија Иштар
Чиха Дар


Застава Ирака