Корисник:Isidoric12

Извор: Викикњиге
Застава Еквадора

Еквадор је једна од мањих држава у јужној Америци, његов главни град је Квито. Званичан језик је шпански, а говори се и кечуански и други индијански језици. Дуго су били шпанска колонија што је утицало на језик, архитектуру, традцију...

Званичан назив земље je Република Еквадор. Назив је добила зато што екватор пролази кроз ову њу. Еквадор је председничка република, док је религија углавном хришћанство (римокатолици 80%)

Историја[уреди]

Индијанци су били најранији досељеници у региону који је крајем XV века постао део царства Инка. Регион су колонизовали Шпанци у XVI веку.

1809. избио је устанак у Квиту и проглашена је краткотрајна независност земље (1810-12.). Независност Еквадора добијена је уз помоћ колумбијске и перуанске војске 1822. године када је Еквадор ступио са Венецуелом и Колумбијом у конфедерацију и постао део Велике Колумбије. Тек 1840. Шпанија је признала независност Еквадора.

Улица Гарсија Морено

Након изградње Панамског канала Еквадор се убрзано развија захваљујући трговини какаом, која у земљи ствара и нови слој богаташа, такозваних ,, какао-барона“. Еквадор је увек био политички нестабилан са учесталим променама власти и неразвијеном привредом.

Географија[уреди]

Мапа Еквадора

Еквадор се налази на екватору. Граничи се са Тихим океаном на западу и са две јужноамеричке земље на северу, истоку и југу.

Главни град Квито налази се на планинској висоравни између приморских планина и Анда и друга је највиша престоница на свету, на 2850м надморске висине. Налази се у близини вулкана Котопакси који је један од највиших активних вулкана на свету.

Клима у Еквадору је углавном тропска, али има и умерену планинску климу у центру земље. Држава има 4 главна региона: обалу, висоравни, Амазонију и острва Галапагос. Обала Еквадора је дуга 2337км. Највиша планина Еквадора је вулкан Чимборазо са 6268 м, док је највиши водопад у Еквадору Агојан са висином од 61м.

Најдужа река је Рио Напо која протиче кроз североисточне делове земље. Еквадор има 2 временске зоне које укључују острва Галапагос.



Становништво[уреди]

Скоро ¼ становништва живи испод границе сиромаштва. У руралним подручјима само 10% деце иде у средњу школу.

Аутохтоно становништво у Еквадору броји око 1,1 милион људи са 14  различитих националности. Највећа аутохтона група су Кечуа и већина њих живи у јужним висоравнима и на острвима Галапагос. Главни природни ресурски Еквадора су нафта, риба, дрво и хидроенергија. Главни извозни производи су: нафта, банане, шкампи, резано цвеће, какао, кафа, дрво, риба. Основна храна становништва је кромпир, киноа, кукуруз, плантаине...

Знамености[уреди]

  • Галапагос
    Острва Галапагос - Налазе се на Унесковој листи заштићених подручја, и представљају јединствени екосистем који се развио без спољашнјих утицаја. То је једно од најактивнијих вулканских региона на свету. Састоји се од 13 великих, 6 мањих и 42 мала острва који чине Национални парк Галапагос. Посета овим острвима немогућа је без водича и мора се унапред резервисати.
  • Кито - Налази се високо у Андима и главни је град Еквадора. Налази се на Унесковој листи светске баштине са бројним старим црквама, колонијалном архитектуром, лепим јавним трговима и светским музејима.
  • Куенка - Налази се у јужном Еквадору и требало би га истражити пешице. Има доста колонијалног утицаја и архитектонска богатства који обухватају шпанске и индијске елемнте у раздобљу од 400 година. Кључне атракције су: Стара и Нова катедрала Куенка, Црква Сан Себастиана, Калдерон парк, трг Плаза Сан Блас..
  • Национални паркови Котопакси и Кајас, врућа врела Бањоса, плаже Салинас, Бахиа и Монтањита