Корисник:Gukisa

Извор: Викикњиге
мапа Бахреина

Бахреин на арапском: البحرين‎  ал-Бахраин, званично се зове Краљевина Бахреин, широко се верује да је место древног краљевства Дилмун, трговачког центра који је трговао са древним Сумером. Име Бахреин потиче од арапског израза ал-бахраин, што значи „два мора“. Сматра се да се ово односи на два различита извора воде на острву: унутрашње изворске воде и морску воду. Такође се може односити на две обале острва: северну обалу окренуту ка персијској обали и јужну обалу према Саудијској Арабији.

Географија[уреди]

Бахреин је мала острвска држава у Персијском заливу. Западно од Бехреина налази се Саудијска Арабија која је повезана са Бахреином аутопутем под називом Краљ Фад, док се ка југу се налази Катар. Има укупну површину од 760 квадратних километара, а састоји се од 50 природних острва и додатних 33 острва које је направио човек. Највеће острво у земљи Бахреин, чини око 83% копнене територије читаве земље. Главни град Бахреина је Манама. То је највећи град у земљи и налази се на североисточној обали острва Бахреин.

застава Бахраина

Становништво[уреди]

Према званичном попису из 2010. године, у Бахреину живи око 1,23 милиона људи. Становништво се састоји од око 568.000 држављана Бахреина и 666.000 небахреинских држављана.

Историја[уреди]

Најчешћи језик Бахреина је модерни стандардни арапски, модернизовани облик класичног арапског. Користи се у школама, у службене сврхе и за писану комуникацију унутар међународне заједнице арапског говорног подручја. Међутим, енглески се често користи и обавезан је као други језик у свим школама. Персијски је такође уобичајен, иако се углавном говори у кући. Досељеници у Бахреину говоре и бројне друге језике, укључујући урду, хинди и тагалог.

град Иса

70,2% становништва је претежно муслиманско, то укључује и сунитске и шиитске секте, при чему је ова друга у већини. Владајућа породица и многи богатији и познатији Бахреини су сунити.

Знаменитости        [уреди]

Коњске трке су национални спорт у Бахреину јер су коњи одувек били део културе Бахреина.

На острвима се узгаја више од 20 врста арапских коња, а трке се одржавају сваке недеље на великом тркалишту на острву Бахреин које се састоји од две травнате стазе дужине око 2.400 метара (са равном дужином од 1.200 метара) и једне пешчане стазе. Тркалиште може да прими око 10.000 гледалаца, а такође имају и штале за 300 коња.

Коњске трке су такмичарске спортске трке где се два или више коња које јашу џокеји стављају на трку у одређеној количини кругова тркачке стазе. Коњ који је могао да заврши одређену количину кругова на тркачким стазама за најкраће време сматра се да је на врху игре.  

мост у Бахреину

Дрво живота – То је велико дрво старо 500 година које стоји само на 25 стопа високим пешчаним брдима које је лоцирано 2 км од Џебел Ал.

Ово конкретно дрво има неколико ниско висећих грана које се шире у свим правцима. Налази се усред пустиње без икаквог извора воде, што ово дрво чини јединственим.

Мештани свим срцем верују да је дрвету дао дуговечност Енки, митски бог воде, и да оно означава локацију Рајског врта. Међутим, ботаничари верују да његови корени сежу веома дубоко и широко, те да црпе воду из слатких извора миљама удаљених.

Калат ел Бахреин – Древна тврђава која се налази на врху вештачког брда. Била је  престоница културе Дилмун. Такође је призната УНЕСКО-ова светска баштина, јер је једно од најбоље очуваних локалитета древног наслеђа Дилмуна. То археолошко налазиште обухвата четири главна елемента:

  • Вештачко брдо настало током времена са површином од преко 16 хектара, непосредно уз северну обалу Бахреина
  • Морска кула око 1600 м северозападно од Тела
  • Морски канал од нешто мање од 16 хектара кроз гребен. Налази се  у близини морске куле.
  • Групе палми.