Корисник:Clanak za inf

Извор: Викикњиге

Монголија је држава у источној Азији. Главни град је Улан Батор. Граничи се са Русијом на северу и са Кином на југу. Сви је знају као земљу Џингис кана са великим и широким пространствима.

Историја[уреди]

Највећа историска личност у земљи био је Џингис Кан, рођен је 1162године на северу данашње Монголије. Под његовм владавином Монголија се простирала преко већег дела Русије и Кине. Он је био ратник који је ујединио монголске кланове и основао царство. Ратовао је против кинеске династије Јин и против империје Кхварезм у данашнјем Узбекистану, Туркменистану, Ирану и Авганистану. Умро је 1227. године у својој 65. години. Нико незна где је сахрањен. После њега његови унуци су направили грађански рат и поделили царство на 4 дела. Упркос томе сва 4 царства су била изузетно напредна још неко време.

Монголска историја у ново доба:

1912. године пррогласили су независност од кине уз помоћ Руса. 1990их почела је демократија а 1992.  године су први пут одржани избори. Сада је на власти председник Тсахиагиин Елбегдорј.

Географија[уреди]

Монголија се простире на 1565100км2 и једна је од најређе насељених земаља. На северу има доста планна и степа а на југу је пустиња Гоби. То чини да има веома мало обрадиве земље. Годишње падне око 250mm/m2 кише. Највећа планина је Кувтен-Уул са својих 4374 метра. Најдужа река је Оркхон и дугачка је 1124 километра. Највеће језеро је Убсу-Нур и простире се на 335 km2

Џингис кан

Становништвo[уреди]

Монголија има 2.6 милиона становника. Преко 45% живи у главном граду. Они говоре Алтајским језиком и њихова религија је Будизам. Њихове традиционалне куће зову се Јурте. Поред градова живе номадским нчином живота. Гаје стоку по равницама, такозваним степама. Сваке године одржавју фестивал „Намаад“ поводом проглашења независности. На њему се одржавају параде које славе културу, традицију и војску. Људи се на њему такмиче у 3 различитедисциплине:                     

Рвање (слично као модерно само што је циљ да противник додирне земљу неким делом тела који није рука или нога). Трке коња и гађање луком и стрелом. Шешир је симбол среће и несме да се дира. Људи су гостољубиви али несме да се одбије аираг(ферментисано коњско млеко).


Знаменитостi[уреди]

Имају национални парк „Трељ“ који обилује живописним пејзажима. Такође ваздух је веома чист и главна атракција су стене чудног облика. Имају две велике статуе Џингис кана, једну у центру града на великом тргу а другу на 50км од града. Највећ будистички храм је манастир Гадан. Тамо можеш да видиш велику статуу Буде као и да храниш голубове из руке.

Застава Монголије
Монголски народ



Монголија на карти