Корисник:Bubineca

Извор: Викикњиге
Застава

Оман је земља која се налази на југоисточном делу арапског полуострва и представља оазу зеленила, плажа и планина крај плавог мора са нетакнутом природом. Оман је такође земља традиције са мноштвом утврђења и кула које су служиле за одбрану. Простире се на око 309 501 km2.

Историја[уреди]

Локација Омана

Оман се званично зове Султанат Оман. Он је био насељен пре 12 хиљада година. Из тог периода су нађена оружја лук и стрела. Из каснијег периода око 3 хиљаде година п.н.е. су пронађене камене гробнице које су личиле на кошнице.

Био је португалска колонија све до 1650. године. Од 17. века био је царство и борио се са Португалијом и Великом Британијом за утицај у Персијском заливу и Индијском океану.

За данашње појмове, Оман је био прилично заостала средина. До 1970. године није имао школе, новине, радио станица нити телевизије. Унапредио га је султан Кабус бин Саид. Тада су изграђене школе, болнице, електране.

Географија[уреди]

Уметност

Главни град Омана је Маскат. Значајан за живот султаната је податак да нема воде , због чега морају да је купују. Граничи се са Уједињењим Арапским Емиратима на северозападу, Саудијском Арабијом на западу и Јеменом на југозападу. На југу и истоку излази на Арабијско море и на Омански залив на североистоку. Службени језик је арапски, а користи се и енглески. Клима у Оману је сува, пустињска. Преовлађује пустињска висораван и високи планински венци са највишим врхом Џебел Ахдаром (3352 метара).

Становништво[уреди]

Језеро

Број становника је према подацима из 2021. је 4,52 милиона. Валута се зове Омански ријал. Оман има бруто друштвени производ 88 милијарди долара. Градско становништво чини 12%, а етничке групе су Омански Арапи 74%, Пакистанци, Индијци, Бангладешани и Цејлонци  14%,  а остали су етничке мањине. Главна религија је ислам. Густина насељености је мала, 11 становника по 1km2. Привреда има следеће  гране: прехрамбена, нафтно-прерађивачка, цеметна, занатство и банкарство. Главни усеви су урме, лимун, банане, грожђе, дуван и памук.

Знаменитости[уреди]

Султанат Оман обилује разним знаменитостима:

Велика Џамија Султана Кабуса, краљевска опера у престоници Мускату, тврђава Ницва, фосили на Џабал Хариму, бродоградилиште и тврђава Сунајсилах и још многе друге.