Корисник:Bokibogili

Извор: Викикњиге
грб Непала

Непал је Савезна Демократска Република Непал. Налази се у Хималајима на северу јужне Азије. Граничи се на југу, истоку и западу са Индијом и на северу са Кином. Главни град је Катманду који је смештен у колевци највиших планина Хималаја између Кине и Индије. Налази се на ушћу две реке Багмати и Вишнуати, то место се сматрало срећним за развој града. То је мултиетничка, мултикултурна и мултијезичка држава у којој је национални језик непали. Непалска застава је једина државна застава на свету која нема правоугли облик.

Историја[уреди]

У праисторији долина Катманду било је прелепо тиркизно језеро и према легедни на њему је растао цвет лотоса који је зрачио плавом светлошћу. Бројни верници долазили су до језера да би се молили и медитирали. Тако је дошао и свештеник Манђуше из Кине који је својим мачем мудрости исекао долину и исушио језеро. Чудесни лотос настао је и даље да цвета.

Непал је био монархија већим делом историје. За време британске колонијалне власти Непал је остао независтан, али изолован од спољног света. 1996.године избија грађански рат где се марксистичка герила борила против централне власти. Мировни споразум постигнут је 2006. године (број погинулих од 1996. год. Око 13000, а расељених око 100 000). 2007. год. ограничена је краљевса власт, а 28.05.2008. год. победила је маоистичка комунистичка партија, тада је укинута монархија и настала је Савезна Демократска Република Непал.

застава Непала која једина није у облику правугаониука

Географија[уреди]

Површина државе је 147.181 км2, а има око 27 милиона становника од којих је 5 милиона у Катманду долини. Дужина Непала је око 800 км, а ширина око 200 км, налази се на јужним падинама Хималаја и трапезиодног је облика. Граничи се са Кином и Индијом.

Има тропско монсунску климу са изразитим висинским зонама. Годишња количина падавина прелази 3000 мм. У непалској равници, где живи две петине становништва клима је умерена. Вегетација је распоређена по висинским зонама: до 2000 м тропске и суптропске ваздазелене шуме, од 2000 м до 3000 м листопадне шуме умереног појаса, изнад 3500 м пашњаци, грмље и назадне шуме. Када се повећава надморска висина онда се смањује температура.

Један од највиших врхова на Земљи је Монт Еверест (8.848 м, непалски: Сагармата), који се налази на граници са Кином. Већи градови су Лалитпур (190 000), Биратнагар (132 000), Похара (95 000).

Становништво[уреди]

Према попису становништва из 2011. године у Непалу живи 26 620 809 ст. Најгушће је насељена долина Катманду, која се вештачки натапа. Становници су Непалци (55,88%), Маитхили (10,8%), Бхојопури (7,9%), Тхару (4,4%), Таманг (3,6%), Невар (3,0%), Авадхи (2,7%), Магар (2,5%), Гуркха (11,7%) и др. (7,6%). Пораст становништва износи 1,4% и нешто је мањи од природног прираштаја становништва.

народ у непалу

Становништво је врло младо: у доба до 14 година 39,0% ст., од 15 до 59 година 55,3% ст, више од 60 година 5,7% ст. Животно доба мушкараца је 66,6 година, а жена 68,2 година. Религије су хиндуизам (80%), будизам (11%), ислам (3%). Будизам је основао Сидарта Гаутама (Буда), који је и рођен у Непалу. Постоји велика толеранција између и једне и друге религије.

Непалци тврде да је њихова национална карактеристика јако храбро срце. Они су већином вегетеријанци. После јутарње молитве сви се заједно друже уз доручак испред храма.

Стопа неписмености данас износи 58%, a oд тога 72% oдноси се на жене. Непал је земља са патријахалним друштвом у коме статус жене зависи чак од етничке припадности. Допринос жене је значајан, али још увек недовољно признат. Њихове плате су 25% ниже, а један од разлога је и образовање. Непал је једина земља на свету где постоји жива богиња Кумари. Она живи у храму грађеном за њу. За Кумари бирају се девојчице од три до пет година са посебним карактеристикама. Држе их затворене и удаљене од очију смртника, али су мажене, пажене и кићене све до пубертета или крварење из неке ране када постају смртне и кад их богате враћају породици. Непалци спадају у најдружељубивије људе на свету, не треба се изненадити ако нас позову у свој дом на шољицу чаја. Непал је новцем сиромашна држава, али свега другог има у изобиљу. Новчана јединица је непалска рупија.

Знаменитости[уреди]

Непал има фантастичне архитектуре, а најзаначајнији су чувени Непалски храмови. Долина Катманду богата је хинду храмовима и многим другим знаменитостима. Она има три краљеска града: Патан, Бактапур и Катманду.

  • Трг Катманду Дурбар  је један од најважнијих знаменитости за посетиоце. Ту продавци продају поврће, занимљиве предмете и разне рукотворине. На тргу се налазе велики бубњеви који су објављивали краљеве декретие. Светилишта, храмови, палате, тргови, скултуре су уметничка дела која чине Катманду живим музејом. Ту се налази највећи будистички стуб на свету-Буданант стуба (најсветији тибетански будистички храм ван Тибета).
  • Национални парк Chitwan налази се на листи UNESCO-ве светске баштине најпопуларнија је сафари дестинација у Непалу. Обухвата једиствен екосистем који се састоји од брда, мртваја и поплавних равница. Доминирају сал шуме, парк има 50 врста трава, око 43 врсте животиња, укључујући и угрожене врсте.
  • Храм Pashupatinath је један од најсветијих хинду светиња у свету. На постојање храма указује се од пре 400. година н.е. Могу се видети следбеници у светим ритуалима, како зарањају у свету реку Багмати, која тече поред храма.