Пређи на садржај

Корисник:Anicasterija

Извор: Викикњиге

Река Дрина је једна од најпознатијих река на Балкану. Извире из планине Таре у Црној Гори, тече кроз западну Србију, а затим чини природну границу између Србије и Босне и Херцеговине.

Слив, извор, ушће и притоке

[уреди]

Дрина се улива у Саву код града Шапца у Србији. Дрина припада Црноморском сливу. Дрина је највећа притока реке Саве у коју се улива код Сремске Раче. Притоке су Сутимска, Бистрица, Прача, Јања, Ћехотина, Лим, Рзав, Љубовиђа и Јада. Ова река има велики историјски и културни значај за регион. Позната је по својој лепоти и слиовитим пејажима дуж свог тока. Настаје спајањем река Таре и Пиве код Шћепан поља на граници Црне Горе и Босне и Херцеговине.

Биљни и животињски свет

[уреди]

Река Дрина поседује 47 врста риба, а неке од њих су : светлиа, црнка, пастрмка, младица, шкобаљ итд. Уз Дрину и њену околину могу се пронаћи биљке: жалосни струпник, халађија, паштрићка облоглавка, босанска дивизма и дервенски различак.

Градови, значајни објекти на реци

[уреди]

Градове кроз које река Дрина тече су: Фоча, Горашде, Вишеград, Бајина Башта , Љубовија, Звоник, Лозница, Братуњац . Значајни објекти на реци су: на Дрини ћуприја, мост на Жепи, хидроелектрана Вишеград, хидроелектрана Зборник, хидроелетрана Бајина башта...

Значај

[уреди]

Река Дрина има велики значај за биљни и животињски свет, туризам, производњу електричне енергије ...

Занимљивости

[уреди]

За реку Дрину пре свега карактеристичан је њен познати вијугасти ток. У одрећеним деловима године организује се и крстарење бродом. На њој се налази један од најпознатијих мостова „на Дрини ћуприја“.