Пређи на садржај

Корисник:Čikica

Извор: Викикњиге

Брунеј је земља у којој је испреплетана домаћа култура, модерни детаљи и исламска традиција. Ова држава је једна од најмањих нација на свету.

Историја

[уреди]
Карта Брунеја

Рана историја Брунеја је нејасна. У 6. веку Брунеј је трговао са Кином и био у добрим односима. Неко време је био под хиндуистичким утицајем Мајапахит царвства. 1521.године Магелан се усидрио код Брунеја. У то време целим Борнеом и архипелагом Сула је владао султан Болкиа. Крајем 16. века територија се раздваја због унутрашњих сукоба.1888. године постаје протекторат Велике Британије, а 1906. године постаје независна држава. Моћ Брунеја опада током 19. века. Територије Саравака припадају енглеском авантуристи Џејмсу Бруку 1841. године. Такође Брунеј губи територије на североистоку Борнеа због великог утицаја Велике Британије.

Географија

[уреди]
Брунеј на карти света

Брунеј је мала држава која се налази на северној обали острва Борнеа. Са три стране је окружена малезијском државом Саравак. На четвртој страни је Јужно Кинеско море. Површина Брунеја је 5675km2. Брунеј је једина суверена држава на острву. Главни град је Бандар Сери Бегавана. Брунеј има ниску обалску равницу, на истоку су планине, а на западу су нижи предели. Такође на западу и североистоку има мочвара. Само 1% земље у Брунеју је добро за пољопривреду. Око 70% Брунеја је прекривено кишним шумама. Има неколико пловних река, а највећа је река Брунеј. Обала Брунеја дуж Јжног кинеског мора дуга је око 101km. Брунеј је северно од екватора и има топлу и влажну климу током целе године са високим температурама преко 30◦С. Има веома богату флору и фауну.

Џамија

Становништво

[уреди]

У Брунеју живи 430000 људи. Око 77,5% брунејаца живи у урбаним подручјима. Осталих 22,5% живи у селима дуж река и капонга (традиционална рибарска села). Малајци чине 65,7% становништва; Кинези 10,3% , староседеоци 3,4% и остали 20,6%. Малајци су углавном муслимани. Традиционална занимања су пољопривреда и риболов. Градови Серија и Куала и Белаијт су центри за индустрију нафте и природног гаса. Густина насељености је мала, само 82 човека по km2. Брунеј је 11. најбогатија земља на свету.

Брунеј

Знаменитости

[уреди]

Брунеј је апсолутистичка монахија.

Застава Брунеја је усвојена 1906. године. Има жуту позадину која представља султана, са једном црном и  једном белом диагоналном пругом која представља његова два главна министра. 1959.године додат је централни црвено-жути грб који има полу месец за ислам и сунцобран који је симбол краљевске породице у Брунеју.

Једна од најпознатијих знаменитости је џамија Омар Али Сајифудијем. Главна купола је направљена од 3,5милиона комада стакленог мозаика прекривеног правим златним листићима. Земља има једна од највиших стопа гојазности у југоисточној Азији. Истраживање је спроведено 2016.године и показало се да је 30% одраслих и 17% адолесцената гојазно. У Бурнеју је образовање бесплатно, и 90% људи је писмено. Сматра се неучтивим коришћење кажипрста. Уместо тога показује се палчевима.