Пређи на садржај

Корисник:Vuk2011

Извор: Викикњиге

Пенинске планине или краће Пенини, представљају планински венац који се протеже од Нортамберленда до Дербишира у североисточној Енглеској. Такође се често описује и као кичма Енглеске због свог положаја и дужине.

Географски положај[уреди]

Пенинске планине протежу се од реке Тајн на северу, до реке Трент на југу. Јазом река Ер и Рибл, подељени су на северни и јужни део. Пенини имају дужину од 300 километара и налазе се на 54° 42′ северне географске ширине, и 2° 29′ западне географске дужине.

Настанак[уреди]

Пенинске планине изграђене су од палеозојских стена из периода карбона. На ободним деловима налазе се широке долине, док су падине препуне уским долинама. Пенине карактеришу заравњени врхови и благе падине.

Врх[уреди]

Пенине красе многобројни високи планинкски врхови. Највиши врх Пенина је Крос Фел (Cross Fell), који се налази на 893 метара надморске висине. Остали главни врхови су Грејт Дун Фел (848 метара), Микл Фел (788 метара) и Вернсајд (736 метара).

Биљни и животињски свет[уреди]

Подземне реке створиле су изузетне пећине и поноре који се налазе у самом срцу пећине. Међу овим пећинама и понорима су Инглборо пећина (Ingleborough Cavе), Гејпинг Гил (Gaping Gill) и Роутен Пот (Rowten Pot). Један од значајаних водотока је река Вај, која нестаје у Плунг холу, а затим прелази преко Пулове рупе. Узгој оваца је најважнији део привреде Пенина.

Туризам[уреди]

До индустријске револуције у 18. веку Пенини су били изразито сиромашан пољопривредни крај обрастао густим шумама. Међутим, то се променило открићем великих количина каменог угља карбонске старости у подножју и тиме Пенини су постали један од најиндустријализованијих крајева Енглеске. Туризам је постао важан елемент у економији, чему је помогло именовање националних паркова Пик Дистрикт (Peak District), Јоркшир Дејлс (Yorkshire Dales), и Нортумберланд (Northumberland).

Занимљивости[уреди]

На Пенинима постоје бројни праисторијски остаци, као што је Хадријанов зид, древна римска одбрамбена линија против Варвара, који се протеже у правцу исток-запад дуж северне ивице Пенина. Такође, поток који се наставља на Малхам Тарн, једно од највиших језера у Уједињеном Краљевству, нестаје под земљом и поново се појављује у подножју литица.