Пређи на садржај

Корисник:Jecka123

Извор: Викикњиге

Мура је река у Централној Европи која протиче кроз четири државе: Аустрију, Словенију, Хрватску и Мађарску. Њена укупна дужина је око 464 километара. Извире у националном парку Високи Тауерн који се налази у Централним Алпима.

Слив, извор, ушће и притоке

[уреди]

Мура припада црноморском сливу, јер се улива у Драву, која се улива у Дунав, а он у Црно море. Извире у долини у региону Лунгау у Салцбургу, а неке од њених притока су: Mурц, Сулм, Шчавница, Ледава и Трнава.

Биљни и животињски свет реке

[уреди]

Иако је мање позната, ова река и даље пружа јединствено искуство у погледу риболова и пецања. Зими је најатрактивнија слатководна риба манић и дунавски лосос. У рано пролећно доба, у Мури се може упецати и риба клен. Због разних врста пастрмки, липљена и осталих риба, готово је немогуће предвидети врсту улова, и зато сваки рибар може наћи своје место и рибу у овој реци.


Градови и значајни објекти на реци

[уреди]

Највећи град који лежи на овој реци је Грац у Аустрији, док се у њему налази туристичка атракција Муринсел (дословно преведено град на Мури), што је заправо вештачко плутајуће острво направљено као резултат титуле Европске престонице културе што је у 2003. припала реци Мури.


Значај

[уреди]

Од IV века п.н.е постојале су воденице на Мури, које су наставиле да се праве чак и након долазка Словена и Мађара. У 1930-тим воденице су и даље постојале, а данас је у употреби Бабичев млин код Вержеја у Словенији. Међутим, данас на Мури у Аустрији постоје бројне хидроелектране које помажу у прављењу електричне енергије. Поред тога, ова река зна да садржи и мале количине злата које нису толико значајне у савременом добу, али су раније представљале битну активност.


Занимљивости

[уреди]

Највероватније је да је своје име Мура добила по придеву муљ (мутна вода), мада овај назив сеже још из времена Словена а од тада се вода реке доста побољшала и данас се чак користи и у свакодневној употреби.

Мура се често назива и „Амазон Европе“ због разних шума и шљунковитих обала које је окружују. Због тога је насељавају и разне ретке животиње као што су: црна рода, водомари и брегунице (врсте птица) и остале.