Пређи на садржај

Корисник:Beka3561

Извор: Викикњиге

Највећа река која пролази кроз Северну Македонију је Вардар. Извире у селу Врутоку које се налази недалеко од града Гостивара. Већи део реке пролази кроз Македонију, док остатак пролази кроз Грчку. У Грчкој Вардар мења своје име у Аихос. Порекло имена потиче од готске речи ,,Вордол“ које је дато реци када су Готи били на том подручју (V века пре нове ере). Вардар припада Егејском сливу.

Слив, извор, ушће и притоке[уреди]

Река је дугачка 388 km. Вардар протиче кроз главни град Северне Македоније Скопље. Притоке Вардара су Црна река, Брегалница, Лепенац, Бабуна, Серава... Њен слив покрива површину од 20.500 km2 . Кроз Тиквешку котлину у реку се уливају највеће притоке Црна река и Брегалница.

Биљни и животињски свет реке[уреди]

Долина Вардара се зове Повардарје. Повардарје представља најплоднију, најнасељенију и саобраћајно најважнију целину Македоније. Најпознатија и најлепша је Тиквешка котлина. Она је позната по виноградима и по чувеном ,, Тиквешком вину“. Повардарје је као створено за гајење винове лозе. Климатски услови и земљиште су идеални за гајење винове лозе, а Стари Римљани и Стари Словени умели су то да виде и искористе. У долини се узгајају разне врсте грожђа. Од белог грожђа се прави вино: шардоне, савињон бланк, италијански и рајнски ризили и друге. Од црвеног грожђа: вранац, кабарне савињон, мерлот...У реци су присутне различите врсте риба. Забележен је случај да је уловљен сом преко 80 килограма.


Градови и значајни објекти на реци[уреди]

Вардар пролази кроз Скопље и током његовог тока разне притоке се уливају у реку. Мостови који се налазе на реци су Скопје, Камени мост и Мост уметности. Камени мост на реци Вардар је симбол града Скопља. Изграђен је у првој половини 15. века. Мост повезује стари са новим делом града. Обновљен је у последњој деценији 20. века. На левој страни реке се налази спомен-плоча стрељаних грађана Скопља.


Значај[уреди]

Долина и ток реке представљају важно подручије за Макединију. По долинни реке се налази магистрални ауто-пут Е-75. Тај пут повезује Македонију са Србијом, Бугарском и Албанијом. У долини реке налази се и електрифицирана пруга Скопље-Солун и пруга Скопље-Кичево. Ови саобраћајни путеви су од великог економског значаја за Македонију, јер је повезују са осталим деловима државе.


Занимљивости[уреди]

Постоји Бизмаркова изрека, да ће онај ко буде владао долином Вардара, бити господар Балкана. Постоји фудбалски клуб који носи име Вардар. У прошлости река је била чиста и људи су пловвили у сплавовима дуж реке. Грб Скопља састоји се од Каменог моста са реком Вардар.